Antimonopolní úřad začal zkoumat nákup pekáren společností z holdingu Agrofert | E15.cz

Antimonopolní úřad začal zkoumat nákup pekáren společností z holdingu Agrofert

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem českého výrobce pečiva United Bakeries společností Penam z holdingu Agrofert, uvádí se na webových stránkách úřadu. Penam o odkoupení jediného akcionáře United Bakeries, společnosti UB Holding, informoval v pátek.

UB Holding ovládá lucemburská rodinná firma Moulins de Kleinbettingen. Agrofert se o nákup pekárny už jednou snažil, z fúze však sešlo a neuskutečněná transakce měla soudní dohru.

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. Loni měl tržby 3,6 miliardy korun. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za loňský rok firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

Pekárenská skupina United Bakeries vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Loni v lednu pekárny ovládla přes své firmy lucemburská společnost Moulins de Kleinbettingen, která již dříve část akcií United Bakeries držela. Předtím pekárny ovládali bratři Jaroslav a Marko Paříkovi.

Agrofert usiloval o spojení United Bakeries se svým Penamem už v roce 2010, kdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, v roce 2013 ale spojení padlo. Transakci sice schválil ÚOHS, odmítl ji však schválit slovenský antimonopolní úřad. Agrofert pak po pekárnách požadoval vrácení stomilionové zálohy.

Loni v dubnu rozhodl Vrchní soud v Praze, že United Bakeries musí Agrofertu zálohu vrátit i s úroky. United Bakeries se dovolaly k Nejvyššímu soudu, letos v létě ale dovolání stáhly. Agrofert nyní kupuje pouze českou společnost.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v ČR. Do začátku loňského roku koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video