Prouza: Přenesení daňové povinnosti by znamenalo další administrativu pro podnikatele | E15.cz

Prouza: Přenesení daňové povinnosti by znamenalo další administrativu pro podnikatele

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tlak premiéra Andreje Babiše na zavedení přenesené daňové povinnosti neboli takzvané reverse charge sílí a názory ekonomů na toto téma se různí. Shodují se, že může být účinným nástrojem proti karuselovým podvodům. Na druhou stranu mluví i o nepříjemnostech pro české podnikatele. „Šlo by o další administrativní zátěž, úpravu stávajících systémů - a to vše v situaci, kdy se podle státu výběr DPH zlepšuje,“ říká v rozhovoru pro deník E15 ekonom Tomáš Prouza. 

Je potřeba v Česku zavádět plošný reverse charge?

V tuto chvíli není Česko nijak výrazně nad evropským průměrem rozdílu mezi očekávaným a skutečným výběrem DPH, je to dokonce naopak - podíl nevybraného DPH v ČR dlouhodobě klesá. Ministerstvo financí navíc dlouhodobě tvrdí, že riziko neplacení DPH výrazně kleslo díky zavedení kontrolních hlášení a dostupná čísla to potvrzují. Je tedy otázkou, proč reverse charge zavádět, zejména v situaci, kdy MF neprokázalo, že by v České republice nějak masivně dominovaly právě karuselové podvody. 

Jaké dopady by mělo jeho zavedení na české podnikatele?

Šlo by o další administrativní zátěž, úpravu stávajících systémů - a to vše v situaci, kdy se podle státu výběr DPH zlepšuje. Pravidla pro zavedení reverse charge vyžadují, aby odhadovaný přínos ze zavedení plošného reverse charge převážil očekávané celkové dodatečné zatížení podniků a správců daně o minimálně pětadvacet procent a že jim zavedením reverse charge nevzniknou vyšší náklady, než v důsledku jiných kontrolních opatření. Předpokládám, že na to má ministerstvo financí nějakou analýzu, která by ta opatření kvantifikovala, abychom mohli vést věcnou debatu. 

Uvažují některé státy EU o uplatnění nové směrnice?

Pokud v některém státě dochází k masivním karuselovým podvodům, mělo by to pro takovou zemi smysl. Česko ale takovou zemí zřejmě není - a bylo by dobře, kdyby k tomu ministerstvo financí zveřejnilo podrobnější data, pak by bylo jasno.

Právníci uvádějí, že zavedení reverse charge v Česku by vyžadovalo úpravu zákonů. Souhlasíte?

Rozhodně ano, minimálně zákon o DPH by se změnit musel.

Podařilo by se díky zavedení reverse charge omezit karuselové podvody?

Ano, proti karuselovým podvodům jde o účinnou zbraň, měli bychom si ale říct, zdali jsou dnes karuselové podvody největším zdrojem výpadku výběru DPH či jestli jsou problémy jinde. A také, jestli by náklady na reverse charge náhodou nepřevýšily příjmy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery