Káva a pšenice jsou nejdražší za celé roky. Drahá hnojiva nutí farmáře riskovat pozdější nákup

Ceny kávy jsou nejvýše za deset let a růst může pokračovat.

Ceny kávy jsou nejvýše za deset let a růst může pokračovat. Zdroj: Profimedia

Ceny kávy jsou nejvýše za deset let a růst může pokračovat.
Sklizeň kávy v Brazílii v poslední době ohrožovalo extrémní počasí.
Ceny pšenice vyhnalo nahoru sucho.
Ceny pšenice vyhnalo nahoru sucho.
Ceny pšenice vyhnalo nahoru sucho.
7
Fotogalerie

Ceny kávy se vyšplhaly na desetiletá maxima a podle odborníků ještě porostou. Pšenice je nejdražší za posledních téměř deset let a nejvýše za pět let se dostaly i ceny cukru. Globální ceny potravin vyhnala vzhůru kombinace špatného počasí a pandemických problémů s logistikou a s pracovní silou. Příští farmářskou sezonu ohrožuje napjatá situace na trhu s hnojivy.

Káva se na newyorské burze prodává za více než 2,3 dolaru za libru, zatímco ještě na jaře to bylo kolem 1,2 dolaru. Pak ovšem brazilské pěstitele postihlo období pohrom, v němž museli čelit nezvyklým výkyvům počasí.

Situaci komplikují rozkolísané dodavatelské řetězce, protože úroda se většinou zpracovává jinde než v zemi původu. Poslední ranou nejen pro majitele kávových plantáží byl nedostatek hnojiv a jejich prudký cenový růst poháněný drahými vstupními materiály, zejména zemním plynem.

Video placeholde
Tak šel čas s kombajny v Česku. Agronom: Před 25 lety to měli jejich řidiči mnohem nepohodlnější • Michal Nosek, František Kára

Poslední rok přinesl přímo smršť událostí, které zvyšovaly cenu zrn pro přípravu oblíbeného nápoje, uvedl komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen. „Otázkou budoucího vývoje je, jak velká část těchto událostí může mít dlouhodobější charakter,“ sdělil CNBC s tím, že výhled brazilské úrody v příštím roce zůstává nejistý. Tamní produkce je přitom pro celý trh s kávou určující.

Farmář Padua z brazilského státu Minas Gerais nevidí důvody k optimismu. V minulé sezoně přišel o čtyřicet procent úrody kávy kvůli suchu, pak jeho farmu zasáhly mrazy. Ještě v listopadu čekal na dodávku hnojiva, za kterou zaplatil o pět měsíců dříve, což ohrozilo budoucí sklizeň.

„Hnojivo je potrava kávy, všechno se zkazí, když je nepoužijeme. Dokážete si představit, že bychom nehnojili?“ tázal se Bloombergu.

Hnojiva na bázi dusíku se vyrábějí ze zemního plynu nebo z uhlí, což jsou dnes problematické suroviny. Továrny na výrobu stimulantů růstu plodin kvůli vysokým nákladům utlumovaly činnost nebo ji zcela přerušily. Čína omezila vývoz hnojiv, aby zajistila domácí zemědělce.

Severoameričtí farmáři letos přišli o část úrody kvůli extrémnímu suchu a vedru, což zdražilo zejména pšenici. Kvůli vysokým cenám hnojiv nyní odkládají nákupy a riskují jarní potíže se zajištěním produktů před hlavní osevní sezonou.

„Mnoho farmářů volí vyčkávací taktiku. Ale pokud se budou na jaře všichni přetahovat, aby měli dost, na něčí kukuřici se nedostane,“ varoval podle Reuters Daren Coppock z americké Asociace zemědělských maloobchodníků.

V Indii už kvete obchod s hnojivy na černém trhu. Pro miliony domácností je zemědělská úroda otázkou přežití, rolníci tak nemají na výběr. Vláda proto plánuje masivní finanční podporu.

Problémy s hnojivy se mohou promítnout nejen do růstu cen produktů z obilovin, ale také prakticky do cen veškerých potravin živočišného původu. Už nyní jsou přitom světové ceny potravin na desetiletém maximu. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v listopadu uvedla, že meziročně se zvedly téměř o třetinu. Kromě zmíněných obilovin a cukru rychle rostly ceny masa a nejvíce rostlinných olejů. Jejich cenový index je nyní na historickém maximu.