Nejdražší města na světě. Vede Tel Aviv, Praha poskočila vzhůru | e15.cz

Tel Aviv je nejdražší město na světě. Sestřelil Paříž, Hongkong nebo Curych

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, která vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni. Francouzské hlavní město je nově druhé, spolu se Singapurem. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě. Praha postoupila o osm příček nahoru na 79. místo.

Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráže se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.

Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.

Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak nejprudší pád - meziročně o 16 příček na 48. pozici - má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.

1.  Tel Aviv Izrael
2. Paříž Francie
3. Singapur Singapur
4. Curych Švýcarsko
5. Hongkong Čína
6. New York Spojené státy
7. Ženeva Švýcarsko
8. Kodaň Dánsko
9. Los Angeles Spojené státy
10: Ósaka Japonsko

 

Budoucí podoba stanice Praha-Bubny:

Video se připravuje ...
Budoucí podoba stanice Praha-Bubny

Autor: ČTK
Newslettery