Madetě loni vzrostly tržby, zisk ale mírně klesl | E15.cz

Madetě loni vzrostly tržby, zisk ale mírně klesl

generální ředitel Madety Milan Teplý
generální ředitel Madety Milan Teplý
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmysloví výrobci mléka se stejně jako prvovýrobci potýkají od loňského podzimu s výraznými změnami na trhu. Evropská unie zavedla sankce vůči Rusku kvůli jeho anexi Krymu a angažování se na východní Ukrajině, Rusko na oplátku zakázalo dovoz mnohých, zejména potravinářských výrobků. I přesto si největší tuzemský producent, jihočeská Madeta, vedla loni slušně.

Tržby Madety totiž v loňském roce stouply o 17 procent na 6,13 miliardy korun. Čistý zisk sice klesl o více než tři procenta na 179 milionů korun, ale stále je to výrazně více, než před rokem 2013.

„Nad obvyklý rámec komentářů bych v daném případě upozornil na mimořádně velký negativní dopad pozastaveného exportu výrobků do Ruska,“ uvedl ve výroční zprávě firny generální ředitel a majitel Milan Teplý. „Jednalo se o politické rozhodnutí ze strany EU a Ruska. Výsledkem je především nasmlouvaný vysoký objem syrového mléka a mimořádná konkurence v uplatnění mlékárenských výrobků na tuzemském trhu,“ dodal. „Přes citované negace v podnikání a hospodaření, které Madetu od poloviny roku 2014 provázejí, bylo dosaženo uspokojivého hospodářského výsledku,“ podotkl.

V Česku i v některých dalších zemích Evropské unie se začaly od jara hromadit zásoby neprodaných mléčných výrobků. Může za to loňská nadprodukce mléka a více než půlroční zákaz Moskvy dovážet do Ruska vybrané druhy potravin. Doplácejí na to mlékárny a farmáři. Prodejní ceny mléčných výrobků se propadly na hranici výrobních nákladů, takže zemědělce drtí snižování výkupních cen syrového mléka. Ta z loňských deseti korun za litr propadá někam k sedmi korunám. Stát už kvůli tomu přijal opatření na podporu mléčného průmyslu.

Konsolidované hospodářské výsledky Madety v posledních letech
2010 2011 2012 2013 2014
tržby v miliardách korun 4,88 5,06 5,1 5,23 6,13
zisk v milionech korun 68,9 44,8 65,8 184,9 178,6

Milan Teplý: Chystám se do důchodu. Nástupce v Madetě jsem ještě nevybral

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah