Miliardář Siekel skupuje moravské vinice. Chce být silnější než Bohemia Sekt | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Miliardář Siekel skupuje moravské vinice. Chce být silnější než Bohemia Sekt

ČTK, dnv

Miliardář a šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel pokračuje v upevňování vinařského byznysu na Moravě. Jeho Vinařství Neoklas Šardice, Vinařství Mutěnice a společnost Víno Trade budou vystupovat pod společným názvem Vinařská skupina Vinifera.  

Skupina s obratem přes čtvrt miliardy korun chce v budoucnu přeskočit českou jedničku, kterou je Bohemia sekt. Na akvizice na Moravě a na Slovensku má dalších 200 milionů korun, oznámila firma

"Naše cíle pro letošní rok jsou jasné. Obrat blížící se k jedné miliardě, nákup alespoň 200 hektarů vinic, nové produkty, nové prodejní cesty a další zvyšování kvality vína při maximálně vstřícných cenách pro konečného odběratele. Jedničkou na trhu se chceme stát i tak, že koupíme jedno nebo dvě zavedená vinařství s dostatečným portfoliem vinohradů, a to nejen v České republice," uvedl jednatel Vinařské skupiny Vinifera Jindřich Robek.

Dienstl i Železný prodělávají ve víně desítky milionů

Skupina chce investovat desítky milionů korun do rozšíření kapacit vinařství, techniky používané na vinicích, obnovy vinic samotných či vývoje nových produktů a jejich designu. Investice navazuje na dosavadní modernizaci provozu, v rámci které vznikly nové budovy, sklad, výrobní linky a další.

Vinifera aktuálně hospodaří na 345 hektarech vinic na 23 viničních tratích z patnácti katastrálních území a zpracovává hrozny z pět set hektarů vinic. Do budoucna si stanovila cíl vlastnit celých tisíc hektarů. Za tímto účelem vykupuje vinice či pozemky na Moravě a Slovensku od menších pěstitelů, zároveň soustavně obnovuje a rekultivuje staré vinohrady a zakládá nové.

Šéf likérky Stock Jan Havlis: Nemusíme prodávat jen vodku a rum

Část vinic skupiny ale zasáhly minulý týden mrazy. "Největší poškození jsme zaznamenali na Hodonínsku v Mutěnicích, kolem osmdesát procent. Celkově dopadly nejhůře loňské výsadby a vinice, které již byly poškozeny dubnovými mrazy, poškození je téměř sto procent," uvedl enolog vinařství Neoklas Zdeněk Fibich. Celkově odhadl škody na vinicích na šedesát procent.

Autor: ČTK, dnv
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!