Ptačí chřipka likviduje české chovy. Vejce budou dál zdražovat

Likvidace takřka 750 tisíc slepic na Tachovsku kvůli ptačí chřipce.

Likvidace takřka 750 tisíc slepic na Tachovsku kvůli ptačí chřipce. Zdroj: Blesk:Zbyněk Schnapka

Likvidace takřka 750 tisíc slepic na Tachovsku kvůli ptačí chřipce.
Likvidace takřka 750 tisíc slepic na Tachovsku kvůli ptačí chřipce.
3
Fotogalerie

Nejničivější epidemie ptačí chřipky, jakou kdy kontinent zažil. Tak vyhodnotilo nápor nemoci, jež vypukla loni na podzim, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Napočítalo kolem 2500 ohnisek hlášených ve 37 evropských zemích a miliony kusů utracené drůbeže a vajec.

Nákaza, která se velmi těžko přenáší na člověka, hubí chovy i letos, nejagresivněji se projevuje v tuzemsku. Ochromila už pět chovů včetně obří drůbežárny firmy Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Podnik tam ve třech halách choval 750 tisíc nosnic, jež jsou od úterka postupně utráceny a likvidovány v kafilerii, která má však omezenou kapacitu. Proto se používají i speciální kontejnery.

Likvidace začala v úterý a v pátek večer již byla vyklizena první ze tří hal. Z těch je nutné odstranit celkem 1300 tun drůbeže. Jen tímto zásahem v Česku zanikne patnáct procent nosnic, které produkovaly 600 tisíc vajec denně. I ta se likvidují.

Ministerstvo zemědělství podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého odhadlo, že náhrada škody za likvidaci velkochovu nosnic na Tachovsku bude činit 175 až 220 milionů korun. Farma v Brodu nad Tichou patří mezi drůbežářské giganty, jakých je v Česku málo. Běžná kapacita velkochovu se pohybuje okolo 70 tisíc slepic.

Likvidace bude podle mluvčího hasičů Petra Poncara trvat minimálně do 21. ledna. „Kvůli nákaze bude postupně zlikvidováno všech zhruba 750 tisíc nosnic a miliony vajec. Na místě pracuje 110 hasičů a 23 pracovníků farmy,“ uvedl k postupu mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Veterináři podle něj v minulých dnech objevili i další ohniska ptačí chřipky. Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech nařídili utracení dvanácti tisíc kuřat a tisícovky krůt. Infekce se nově objevila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku.

 „Nákaza ptačí chřipky se valí celou Evropou. Současná rychlost šíření v Česku může mít kvůli krátkodobému výpadku vliv na růst ceny vajec pro zákazníky. Vzhledem k přibývajícím ohniskům této velmi nakažlivé virové nemoci po celé Evropě začíná být nedostatek násadových vajec, která slouží k obnově chovů,“ vysvětluje předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. „Co se týká komerčního chovu společnosti Česká drůbež na Tachovsku, který patří k největším v Česku, bude obnova trvat v ideálním případě nejméně dva až tři měsíce, reálný odhad je ale zhruba půl roku,“ dodává.

Likvidace drůbeže a vajec na Tachovsku může kvůli omezeným kapacitám asanačních podniků trvat déle, následovat musí dezinfekce a až poté bude možné haly znovu uvést do provozu. Důležité je podle Dlouhé také to, zda budou na trhu jednodenní kuřata, která je třeba nejprve odchovat přibližně dvacet týdnů, nebo již odchované kuřice.

„Problém může být s obnovou hejn i proto, že kvůli šíření nákazy a likvidaci rodičovských chovů v Německu začíná být nedostatek násadových vajec,“ dodala předsedkyně.

Česko je velmi závislé na vlastní produkci. Zdejší farmy dodávají na trh přibližně 85 procent vajec. Dovoz ze sousedních zemí by sice mohl pomoci vyrovnat výpadek, ale za ještě vyšší cenu, než je nyní. Pro srovnání: deset vajec stálo na začátku roku 2022 v obchodech průměrně 29,37 koruny. V loňském listopadu cena vzrostla na 48,92 koruny, což je nárůst o téměř 67 procent.

Ceny potravin podle Českého statistického úřadu celkově meziročně vzrostly o 27,1 procenta. Vyšší inflaci mezi kategoriemi potravin sledovanými ČSÚ měl pouze cukr, který meziročně podražil o 109 procent. Ceny již v posledních měsících vyšplhaly na rekordní úroveň, což vyvolaly rostoucí náklady na pohonné hmoty a problémy s přerušenými dodávkami kvůli válce na Ukrajině.

Ptačí chřipka se loni v Evropě rozšířila zejména na farmách v České republice, Francii, Maďarsku, Německu, Polsku, Španělsku a ve Švédsku. Tam všude museli farmáři utratit svá hejna, aby zpomalili šíření nákazy. To se úplně nepovedlo a nemoc likviduje evropskou drůbež dál. Počet případů narůstá v pobřežních oblastech. Švédské úřady oznámily, že na farmě na jihu země propukla salmonela a musejí utratit na 165 tisíc kuřat.

„Rozhodli jsme se je utratit, než se podaří chovy sanitovat a budeme moci vysadit nová kuřata,“ řekla Katharina Gielen, vedoucí kontroly a prevence chorob ve švédské radě pro zemědělství pro server Telesur.

Francie mezitím zvažuje plošné očkování kuřat a krůt. Kvůli ptačí chřipce jsou uvnitř drůbežáren v Evropě povinně uzavřeny desítky milionů ptáků. To však zvyšuje náklady na údržbu a vytápění. Navíc to podle odborníků zvyšuje možnost rychlého šíření v případě, že se populace nakazí.

VIDEO: V Brodu nad Tichou na Tachovsku se ve velkochovu vyskytla ptačí chřipka, musí utratit statisíce slepic

Video placeholde
• HZS PK, Drony SIT