Sucho výrazně snížilo zemědělské výnosy Sokolovské uhelné | E15.cz

Sucho výrazně snížilo zemědělské výnosy Sokolovské uhelné

ilustrační foto, sklizeň, sucho, kukuřice
ilustrační foto, sklizeň, sucho, kukuřice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výnosy zemědělské výroby skupiny Sokolovské uhelné (SUAS) letos výrazně ovlivnilo sucho. Sklizeň obilí a travních porostů, které firma využívá pro krmení dobytka a také pro provoz bioplynové stanice, byla zřejmě nejhorší za posledních několik desítek let, uvádí na svém webu Sokolovská uhelná.

„Nepomohlo ani to, že jsme druhou seč sklízeli až v říjnu. Celkově jsou výnosy na necelých 65 procentech předchozích let,“ uvedl Milan Štrudl, člen představenstva společnosti Golf Sokolov, která pro Skupinu zajišťuje zemědělskou výrobu, včetně rekultivovaných ploch.

Pro zdejší rostlinnou výrobu šlo zřejmě o nejhorší sezonu od konce 40. let minulého století. „V srpnu už byla situace tak kritická, že jsme museli začít přikrmovat i krávy na pastvinách, protože na nich nebyl dostatek zeleného,“ uvedl Štrudl. Například podsevový oves nebo trávy podle něj začaly na polích klíčit až koncem srpna, kdy se objevily ojedinělé deště.

„Ale i když jsme se sklizní čekali do poslední chvíle, déle než do října se to natáhnout nedalo. A i tak byly v některých lokalitách porosty tak nízké, že se nedaly za pomoci mechanizace vůbec sklízet,“ popsal Štrudl. Dohromady měli letos zemědělci SUAS ve druhé seči jen něco přes pět stovek tun biomasy určené na siláž pro krmení dobytka a pro bioplynovou stanici. Běžně na stejné ploše v minulosti sklízeli až 5000 tun. Roční sklizeň zelené hmoty se tak v důsledku sucha propadla z požadovaných 16 tisíc tun na pouhých 11 tisíc tun.

Celkově SUAS zemědělsky využívá 1050 hektarů pozemků. Část z nich slouží jako pastviny pro stádo skotu plemene Charolais o celkovém počtu 300 kusů, zbytek pak rostlinné výrobě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah