V Polsku se objevilo kuřecí maso z Česka se salmonelou. Najednou mlčíte, rýpli si Poláci | E15.cz

V Polsku se objevilo kuřecí maso z Česka se salmonelou. Najednou mlčíte, rýpli si Poláci

Mii - Blesk.cz

Poláci vracejí úder. V kuřecím mase původem z Česka dovezeném do Polska se objevila salmonela. Upozornil na to polský agrární web Cenyrolnizce.pl. Ten si zároveň neodpustil rýpnutí, že Češi „zveřejňují rozsáhlé informace o salmonele z Polska“, ale když se objeví v jejich mase, tak mlčí.

Unijní Systém včasného varování pro nebezpečné potraviny a krmiva (RAFF) vydal upozornění o salmonele v českém kuřecím masu 8. července. Podle zprávy se produkt již na trhu nenachází. Infikovaný byl bakterií Salmonella entetica sérotypu enteritidis. „Tyto patogeny jsou jednou z nejčastějších příčin otravy jídlem u lidí, v extrémních případech dokonce dosahují sepse a infekce vnitřních orgánů,“ uvádí polský web.

Zároveň si stěžuje, že česká veřejnost o kontaminaci masa nebyla informována, přitom když se objeví salmonela v kuřecím mase z Polska, jsou toho „plné zprávy“.

Babiš je nedůvěryhodný. Ten, kdo šidí jídlo, nemůže poctivě řídit stát, míní gastronovinářka Michopulu

Polsko dlouhodobě tvrdí, že ze strany Česka jsou vůči jeho masu vyvíjena přílišná omezení. Dovozci musí od dubna nechávat dělat v individuálních případech rozbory, zda je maso v pořádku. Krok byl zaveden poté, co veterináři zjistili kontaminaci salmonelou v 11 dodávkách kuřecího masa z Polska.

Od konce února do konce března navíc platila mimořádná opatření. Mohl za to jednak nález salmonely v 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a jednak informace o dovozu masa z jatek v Mazovském vojvodství, kde se porážely nemocné krávy. Česko nakonec od plošných kontrol upustilo po tlaku Evropské komise.


Celý text najdete na webu blesk.cz >>>


Jsem pyšný, že i díky nám Češi objevují zdravější životní styl, říká Jiránek z Countrylife
Umělá inteligence předpovídá prodeje potravin. Obchody díky tomu vyhodí méně jídla

Autor: Mii - Blesk.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!