Vafo loni poprvé utržilo přes čtyři miliardy. A staví pátou továrnu

Výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Vafo Praha

Výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Vafo Praha Zdroj: Tomeš Michael / E15

Společnost Vafro Praha se zabývá výrobou, distribucí a vývojem krmiv pro psy a kočky.
Společnost Vafro Praha se zabývá výrobou, distribucí a vývojem krmiv pro psy a kočky.
Výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Vafo Praha
Společnost Vafro Praha se zabývá výrobou, distribucí a vývojem krmiv pro psy a kočky.
Výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Vafo Praha
13
Fotogalerie

Jedničce českého trhu krmiv pro domácí mazlíčky Vafo Praha se loni dařilo. Firma patřící miliardáři Pavlu Bouškovi překročila v loňských tržbách hranici čtyř miliard korun, což je meziroční nárůst o dvanáct procent. Rok předtím však firmě rostl obrat rychleji, meziročně o sedmnáct procent.

 

„Tržby jsou v souladu s naším plánem rozvoje. Vidíme pozitivní reakce na naše produkty na nově otevřených trzích,“ řekl pro deník E15 Martin Šámal, marketingový ředitel společnosti vyrábějící pod značkou Brit. Sedmdesát procent produkce míří do zahraničí, firma vyváží do více než osmdesáti zemí světa.

Společnost tak podle agentury CzechTrade směřuje k tomu, aby se stala lídrem kromě Česka i v evropských zemích. „Solidně našlápnuto ke splnění tohoto cíle má už ve Skandinávii a v Polsku,“ poznamenala agentura. „Export se dobře rozvíjí také v Asii a Jižní Americe,“ dodal Šámal. 

Růst tržeb dvouciferným tempem očekává podnik podle výroční zprávy i v letošním roce. Zisk se ale loni meziročně mírně snížil na 604 milionů korun, důvod ani hospodářský výsledek za letošek nechtěl Šámal komentovat.

Vafo Praha plánuje další rozšiřování výroby. „Výraznější růst odbytu očekáváme v sortimentu mokrých krmiv a krmiv pro drobné domácí hlodavce,“ uvedl Bouška ve výroční zprávě.

Stejnojmenná skupina, do které patří i Vafo Praha, provozuje v Česku čtyři výrobní závody; v Chrášťanech u Prahy, Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku, který otevřela loni. Firma nyní buduje pátou továrnu v Číčenicích, do které investuje několik stovek milionů korun. „Celý projekt představíme v roce 2020,“ uvedl Šámal.

Český trh krmiv pro mazlíčky zažívá podle serveru Statista růst od roku 2015 a loni dosáhl tržeb 333 milionů dolarů (7,7 miliardy korun). V následujících letech mu server předpovídá vzestup ročně zhruba o procento. Růst tohoto byznysu je připisován takzvané humanizaci domácích zvířecích miláčků a zvyšujícími se požadavky na stravu pro ně. Konkurentem Vafo Praha je v tuzemsku například společnost Pučálka se značkou krmiv Marp. 

Hospodářské výsledky Vafo Praha (v milionech korun)
 tržbyzisk
20163135516
20173677613
20184116604

(Pramen: obchodní rejstřík)