Přebytek účtu platební bilance klesl na 26,7 miliardy korun | E15.cz

Přebytek účtu platební bilance klesl na 26,7 miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v březnu v přebytku 26,7 miliardy korun, uvedla Česká národní banka. V únoru činil přebytek 33 miliard korun. Za celý loňský rok platební bilance poprvé v historii země skončila přebytkem, a to 26,1 miliardy korun.

Aktuální čísla nelze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy hodnotit jinak než v superlativech. „Tuzemským exportérům stále pomáhá intervenčně oslabená koruna, avšak jen ona za jejich úspěšností není,“ říká.

„Ta je také dána evidentní schopností přeorientovat se na nové trhy v reakci na geopolitické otřesy, zejména ten mezi Ukrajinou a Ruskem. Navzdory loňským pesimistickým proroctvím si zatím rusko-ukrajinský konflikt na českém zahraničním obchodě v podstatě nevybírá žádnou významně negativní daň,“ dodal.

Březnová platební bilance Česka (vybrané položky, v miliardách korun):
Běžný účet 26,650
- zboží a služby 29,049
- prvotní důchody -23,878
- druhotné důchody 21,479
Kapitálový účet 22,046
Finanční účet 19,562
- přímé investice 13,141
- portfoliové investice 4,348

Přebytek obchodu se zbožím a službami činil v březnu 29 miliard korun. Bilance prvotních důchodů byla v pasivu 23,9 miliardy korun, byly vyplaceny dividendy ve výši 22,8 miliardy. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do Česka 24,4 miliardy, doplnila ČNB.

Odliv kapitálu na finančním účtu byl 19,6 miliardy korun a saldo přílivu zahraničních investic 13,1 miliardy. Saldo přílivu přímých investic, tedy čistých výpůjček ze zahraničí, v ročním úhrnu v posledních měsících stagnuje.

Saldo odlivu portfoliových investic 4,3 miliardy korun bylo ovlivněno zvýšením investic rezidentů do nerezidentských cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje pozvolné zvyšování odlivu kapitálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah