Aero své první letouny nové generace dodá do Senegalu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Aero své první letouny nové generace dodá do Senegalu

Pavel Otto

Pavel Otto

První letadla nové generace z produkce Aera Vodochody poputují do Afriky. Prezident republiky Senegal Macky Sall oznámil během oslav Dne nezávislosti, připadajícího na 4. dubna, nákup čtyř cvičných proudových letounů L-39NG. 

Objednávka Senegalu zahrnuje nákup strojů ve verzi lehkých bitevníků, které budou zároveň disponovat schopnostmi pro kompletní výcvik pilotů. Oznámený obchod zároveň zahrnuje přecvičení pilotů na L-39NG, výcvik instruktorů a výcvik pro letecký boj, dále pak zaškolení mechaniků a dodávky náhradních dílů a vybavení pro pozemní podporu. 

„Letoun L-39NG představuje budoucnost Aera Vodochody, které vyrábí své vlastní letouny již od roku 1919. L-39NG vychází z úspěšného aerodynamického konceptu stávajících L-39, je ovšem vyroben za použití nových technologií a obsahuje moderní systémy,“ uvedl šéf Aera Giuseppe Giordo s tím, že firma se během předchozích let zaměřovala zejména na takzvaný aerostructures byznys, tedy dodávky leteckých celků pro přední světové letecké výrobce.

MILIARDÁŘI: Projekt na okolí Masaryčky jsme vybrali až na šestý pokus, říká Dospiva

Giuordo v rozhovoru pro E15 minulý měsíc řekl, že Aero dokončuje tři jednání o prvních dodávkách nových letounů. "Z tohoto pohledu nevidím pozici Aera v nadnárodním měřítku vůbec špatně," uvedl.

Jedním ze zákazníků by měl být i státní podnik LOM Praha, který spadá pod ministerstvo obrany. Zájem má podle Giorda o čtyři až osm letounů. "Chce vybudovat mezinárodní výcvikové centrum a počet kusů se odvine od toho, kolik zahraničních letectev si objedná výcvik. Doufám, že podnik by mohl mít do budoucna zájem o více letounů," dodal Giordo. 

Model L39NG se momentálně nachází ve výrobní fázi a firma ho chce dle svého dřívějšího vyjádření dodat na trh co nejdříve. První předsériový kus nového podzvukového proudového cvičného letounu by měl poprvé vzlétnout v posledním čtvrtletí letošního roku. Dokončen by měl být již ve třetím čtvrtletí. 

Aero jde do další epochy. Podívejte se, jak ve Vodochodech pracují na letounech nové generace

Aero je největším výrobcem letecké techniky v ČR. Zabývá se vývojem, výrobou, prodejem a servisem vojenské i civilní letecké techniky. 

Kromě vlastních letadel se podílí například na vývoji a výrobě křídla malých dopravních letounů typu CSeries Bombardier a vývoji a výrobě komponent pro vojenský dopravní letoun KC-390 Embraer. Dodává také kokpity pro vrtulníky UH-60M Black Hawk.

Oblíbenou posázavskou stezku má přetnout dálniční most. Podívejte se, co ŘSD chystá
Čas v korporaci byl nejtemnějším obdobím mého života, říká byznysmen Ondřej Fryc
Šéf Aera Giuseppe Giordo: Oživujeme vojenskou výrobu, naše stroje si v boji s IS získaly respekt

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!