Aero Vodochody loni zvýšilo tržby na tři miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Aero Vodochody loni zvýšilo tržby na tři miliardy, letos očekává silný růst

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Český výrobce letadel Aero Vodochody loni zvýšil tržby o 15 procent na přibližně tři miliardy korun. Letos firma očekává díky novým zakázkám dvojnásobný růst tržeb. Firma potvrdila, že loňské hospodaření bylo ztrátové.

V roce 2020 Aero utrží necelých šest miliard korun, oznámila firma. To tedy odpovídá přibližně dvojnásobku třímiliardových příjmů za rok 2019.

Toto číslo zatím není oficiální, protože výsledky hospodaření ještě neprošly kontrolou auditorů, uvedla společnost. Předloni Aero dosáhlo tržeb 2,6 miliardy korun a vykázalo provozní ztrátu před odpisy 223 milionů korun. Firma ji odůvodnila především investicemi do vývoje nového letounu L-39NG.

„V našem rozpočtu na rok 2020 počítáme s návratem do černých čísel,“ uvedl prezident Aera Dieter John. Nepřímo tak potvrdil předpoklady, že i loňské hospodaření společnosti bylo ztrátové.

V prodeji Aera Omnipolu bych neviděl problém, říká nový šéf firmy Dieter John

Aero loni podepsalo několik smluv s provozovateli letounů L-39 Albatros ze střední Asie a Afriky na modernizace a generální opravy těchto strojů.

Další zakázka se týká modernizace letounů L-159 pro českou armádu, celkem tak má Aero zakázky na opravy nebo modernizace 35 letadel.

„Díky těmto zakázkám se v letošním roce objem tržeb za údržbu a modernizace letounů zdvojnásobí na 2 miliardy korun. V oblasti dodávek leteckých celků pro naše zákazníky také rosteme, zejména díky 50procentnímu nárůstu výroby náběžných hran křídel pro Airbus A220 na celkem 73 dodávek v tomto roce,” uvedl John.

Sto let Aera Vodochody: firma hledá cestu, jak nahradit klíčovou zakázku

Aero chce také letos dotáhnout do finále projekt cvičného a lehkého bojového letounu L-39NG. „Naším cílem je získat certifikaci na pokročilý cvičný letoun ve třetím čtvrtletí,“ dodal John. Zatím jediným zákazníkem je Senegal, finalizace kontraktu se dočkává v prvním čtvrtletí, uvedl mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík. Letos firma očekává uzavření dalších tří kontraktů na tento letoun.

Výrobce loni zahájil transformaci, která má zvýšit efektivitu. Loni na jaře společnost propustila 250 zaměstnanců. Za poslední tři měsíce firma naopak 30 lidí přijala a dalších více než 50 pracovníků hledá.

Vrtulníky pro českou armádu: zakázky získaly Aero Vodochody, Ray Service i VR Group

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!