Agrofert buduje v Německu pekárnu za 8,5 miliardy korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Agrofert buduje v Německu pekárnu za 8,5 miliardy korun

ČTK

Chemický a potravinářský koncern Agrofert buduje v Německu pekárnu za 8,5 miliardy korun. Část výrobních linek má být v provozu letos na podzim. Koncern do svých pekáren během tří let investuje deset miliard korun, zbylých 1,5 miliardy v Česku. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Agrofert a další svou firmu SynBiol nedávno převedl do svěřenských fondů ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, firmy tak dál mají možnost čerpat nenárokové dotace.

Nová pekárna je druhou největší investicí Agrofertu, píše deník. Pro německý trh bude vyrábět balené a předpečené pečivo. Vzniká ve Wittenbergu, asi 100 kilometrů jižně od Berlína v areálu Babišovy chemičky SKW Piesteritz, což by mělo přinést úsporu v nákladech. Pekárnu Agrofert staví na vlastních pozemcích, bude využívat odpadní teplo z chemičky a spolu s ní nakupovat energie.

Korunové dluhopisy nechá finanční správa být, nic nezákonného se nestalo, píše Babiš Sobotkovi

"Obor pekařiny nyní hodláme nejvíc rozvíjet a budeme do něj masivně investovat," řekl HN předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. Investice v Německu směřují do jednoho z největších zdejších pekárenských řetězců Lieken, který Agrofert koupil od italské potravinářské firmy Barilla před čtyřmi lety. Některé závody řetězce v uplynulých letech Agrofert zavřel.

V Česku investuje Agrofert do stavby nové pekárny v Rosicích u Brna a do nových linek na výrobu chleba, toustů a sendvičů v Zelené louce u Prahy. V Rosicích firma za 600 milionů korun zbourala starou těstárnu a novou pekárnu otevřela v minulém týdnu.

Obžaloba na Agrotec byla důvodná, uvedl soud. Firmě pomohla změna zákona

Agrofert v pekárenství vedle německé firmy Lieken vlastní společnost Penam, která má 12 pekáren a čtyři mlýny v Česku a pět pekáren a čtyři mlýny na Slovensku. V prostějovské firmě Profrost vyrábí zamražené pečivo. V Maďarsku Agrofertu patří výrobce toustového chleba a trvanlivého pečiva Ceres. Roční tržby všech pekáren v koncernu přesahují 20 miliard korun, firmy zaměstnávají víc než 4000 lidí, píšou HN.

Mezi lišky vstoupil lev. Andrej Babiš se chystá dobýt český stát, píše Denník N

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!