Agrofert odmítá tvrzení, že vzdal boj o odškodnění za Unipetrol | E15.cz

Agrofert odmítá tvrzení, že vzdal boj o odškodnění za Unipetrol

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Agrofert Holding odmítla tvrzení, že majitel holdingu Andrej Babiš vzdal boj s polskou ropnou firmou PKN Orlen a neodvolal se proti rozhodnutí poslední arbitráže. Agrofert v tiskové zprávě uvedl, že rozhodčí nález napadl již začátkem letošního února u Městského soudu v Praze. Informaci o tom, že Agrofert už nebude s PKN Orlen bojovat, přineslo aktuální číslo časopisu Týden.

„Společnost Agrofert podala návrh na zrušení rozhodčího nálezu dne 3. února 2011 u Městského soudu v Praze,“ stojí v prohlášení. Týden ale citoval Babišovo tvrzení, podle něhož prý jeden z největších firemních sporů minulé dekády skončil. „Proti tomu prostě nebylo odvolání,“ sdělil údajně Babiš časopisu.

Důvodem sporu bylo to, že se Babiš v roce 2003 s PKN Orlen dohodl, že se budou společně podílet na privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Za podporu PKN Orlen měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi, uvedl Týden.

Babiš podal na PKN Orlen čtyři arbitrážní žaloby, v nichž požadoval celkové odškodnění téměř 20 miliard korun. Soud mu na konci loňského léta nedal za pravdu; Babiš uspěl pouze ve třetí arbitráži, kdy mu v roce 2009 musel PKN Orlen vyplatit za porušení smluv přibližně 2,45 miliardy korun.

„V případě druhé žaloby rozhodci taktéž uznali porušení smluvní povinnosti PKN, nicméně, s ohledem na výsledek první žaloby, neuložili společnosti PKN zaplatit další smluvní pokutu. Třetí žalobě rozhodci nevyhověli,“ uvedl dnes Agrofert.

Riskovat soudy prý bylo pro PKN Orlen výhodné

Poláci zprivatizovali 63 procent Unipetrolu za 14,7 miliardy korun v roce 2005. Ve vítězném konsorciu byl s PKN Orlen Babiš a americká ropná společnost Conoco. Poláci se ale nakonec rozhodli raději riskovat soudy než prodat partnerům za dohodnuté ceny slíbené společnosti. Jejich hodnota totiž během ekonomického růstu výrazně vzrostla.

Týden připomněl, že Babiš už jednou Unipetrol vlastnil. Vyhrál jej totiž sám v první privatizaci firmy v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. „Měl bych to za 11 miliard korun a s výkupem drobných akcionářů za 15 miliard - a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné,“ řekl Týdnu.

Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR a dál roste. Naposledy mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ovládnutí Mlékárny Hlinsko. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil do lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah