Airbus prodal podíl ve francouzském výrobci stíhaček. Získá 64 miliard

Francouzská stíhačka Dassault Rafale

Francouzská stíhačka Dassault Rafale Zdroj: Tim Felce, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Evropský výrobce letadel Airbus Group SE prodal zbývající podíl 23,6 procenta ve francouzském výrobci letadel Dassault Aviation SA a z prodeje získá 2,38 miliardy eur (64,3 miliardy korun). Airbus tak po 16 letech končí své spojení s výrobcem stíhacích letadel Rafale či menších komerčních letadel Falcon.

Airbus vlastnil akcie v Dassault od roku 2000, kdy je získal v rámci snahy francouzské vlády ochránit zájmy státu ve strategicky důležitých firmách ze zbrojního a leteckého průmyslu.

Celkem měl ve firmě podíl 46 procent. Svůj podíl začal Airbus snižovat koncem roku 2014 a loni prodal 18,75 procenta. Z těchto prodejů získal více než 2,4 miliardy eur.

„Prostřednictvím této transakce jsme úspěšně dosáhli svého cíle plně zpeněžit finanční investici do Dassault Aviation a zaměřit se na své hlavní aktivity a strategii,“ uvedl strategický ředitel Airbusu Marwan Lahoud. Peníze z prodeje chce Airbus využít pro firemní účely.

Airbus upřesnil, že část akcií prodal institucionálním investorům a část koupila sama firma. Airbus také vydal dluhopisy za 1,1 miliardy eur, které jsou směnitelné za akcie Dassault Aviation. Do doby, než dojde k výměně dluhopisů za akcie, bude Airbus vlastnit v Dassault Aviation podíl devět procent a 11,7 procenta hlasovacích práv.