Americkou jadernou elektrárnu VC Summer postavit ani nešlo, odhalila analýza zkrachovalého projektu | e15.cz

Americkou jadernou elektrárnu VC Summer postavit ani nešlo, odhalila analýza zkrachovalého projektu

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nekončící a předražená stavba americké jaderné elektrárny VC Summer nemohla skončit úspěšně. Vyplývá to ze zprávy, kterou si nechalo od společnosti Bechtel, zpracovat už v roce 2014 konsorcium soukromé energetické firmy SCE&G a státní Santee Cooper, pro níž elektrárnu stavěl Westinghouse. Letos na konci července SCE&G jako většinový vlastník stavbu kvůli vidině dalších průtahů a prodražování raději ukončila.

Chyby našli auditoři z Bechtel jak na straně investorů, tak na straně dodavatelů. Konsorcium neumělo projekt stavby řídit. Jenže Westinghouse a další dodavatelé zjevně nechali investory žít v iluzi, že elektrárnu dokážou postavit včas. Bechtel například zjistila, že elektrárna se podle projektu nedala postavit. Detailní design elektrárny navíc nebyl hotový.

Jihokarolínská elektrárna VC Summer měla dostat novátorské reaktory AP1000 od Westinghouse, které americká firma nabízela také na dostavbu českého Temelína a Dukovan. Za jednu z hlavních výhod konstrukce AP1000 Westinghouse uváděl modulární konstrukci, kdy se řada prvků na rozdíl od konkurenčních projektů mohla vyrobit mimo staveniště. Mělo to stavbu zlevnit a zrychlit. Zpráva Bechtelu, kterou na začátku září zveřejnil jihokarolínský guvernér Henry McMaster, uvádí, že tyto prvky stavbu brzdily a prodražovaly ji.

Při podpisu kontraktu v roce 2008 měla elektrárna stát 11 miliard dolarů. Jenže letos vyšlo najevo, že náklady se vyšplhají přes 20 miliard dolarů. Westinghouse kvůli hrozbě vysokých ztrát způsobených protahováním stavby spadl do insolvence. Následná analýza stavu projektu potvrdila, že stavba by nebyla hotová před rokem 2024. Investoři už za VC Summer utratili devět miliard dolarů.

Spotřebitelé energie už ve vyšších cenách elektřiny za elektrárnu zaplatili dvě miliardy a další ještě v následujících desetiletích budou muset uhradit.

Více o energetice čtěte v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>
Video se připravuje ...
Magazín E15 Premium Energie Česka

Stavbu začali vyšetřovat také jihokarolínští senátoři, kterým se nelíbí, že selhání Scany nakonec zatíží odběratele elektřiny. V srpnu jeden z představitelů Santee Cooper při slyšení přiznal, že projekt elektrárny nikdy neměl detailní harmonogram stavby. Státní energetický regulátor, který schvaloval navyšování cen elektřiny, prý vycházel jen z obecných termínů, které se netýkaly přímo VC Summer.

SCE&G tvrdí, že po analýze od Bechtel zlepšilo konsorcium dohled nad projektem, a povedlo se jim tak některé problémy odstranit. Ukončení stavby to ale nezbránilo. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery