Apple podlehl daňovému tlaku, v USA vytvoří dalších dvacet tisíc pracovních míst | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Apple podlehl daňovému tlaku, v USA vytvoří dalších dvacet tisíc pracovních míst

ČTK

Firma Apple plánuje postavit další firemní kampus ve Spojených státech a najmout v zemi v příštích pěti letech 20 tisíc zaměstnanců. Po daňové reformě chce také převést ze zahraničí do Spojených států velkou část svých hotovostních rezerv.

Apple plánuje využít výhody ustanovení, že společnosti, které v letošním roce převedou zpět peníze uložené v zahraničí, budou mít nižší daň. Firma plánuje vrátit do USA ze zahraničí zhruba 252 miliardy dolarů (5,2 bilionu korun). Bude tak muset na daních zaplatit 38 miliard dolarů.

Apple utratil v odhadu pět miliard dolarů za výstavbu svého ústředí v kalifornském Cupertinu, které připomíná obří vesmírnou loď. Umístění druhého kampusu věnovaného zákaznické podpoře chce oznámit později v letošním roce. Firma zatím neuvedla, jak velký nový areál bude nebo kolik z dalších 20 tisíc pracovníků zde bude sídlit. V současnosti má Apple v USA 84 tisíc z celkem 123 tisíc zaměstnanců.

Apple se omlouvá kvůli zpomalování iPhonů, upraví software

Firma rovněž hodlá otevřít další datová centra, která jí mají pomoci zálohovat fotografie, dokumenty a další obsah uchovávaný na telefonech, tabletech a počítačích zákazníků Applu. Navýší také fond zřízení loni, který má investovat do výroby v USA, z jedné miliardy na pět miliard dolarů.

Apple je pod rostoucím tlakem, aby učinil v USA další investice, od prezidentské kampaně v roce 2016, ve které se současný prezident Donald Trump zaměřil na výrobce přístrojů iPhone, protože vyrábí své produkty v asijských továrnách.

Apple zatím neoznámil, že by plánoval změnit tuto praktiku a odborníci se domnívají, že by bylo ekonomicky nevýhodné vyrábět iPhony v USA, společnost však začala zdůrazňovat své ekonomické výhody pro USA, od vývojářů, kteří prodávají software v obchodě App Store, po desítky miliard dolarůročně, které utrácí u amerických dodavatelů. Apple odhadl, že v díky plánu výdajů, najmutí nových zaměstnanců, platbě daní a obchodům s americkými dodavateli v příštích pěti letech utratí v USA 350 miliard dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!