Zisk i výnosy Applu překonaly očekávání | e15.cz

Apple zastavil propad prodejů iPhonů. Zisk i výnosy překonaly očekávání

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zisk i výnosy americké společnosti Apple v prvním fiskálním čtvtletí končícím v prosinci překonaly očekávání. Přispělo k tomu obnovení růstu prodeje iPhonů a rostoucí poptávka po doplňcích, jako jsou bezdrátová sluchátka AirPods, oznámila firma. 

Čistý zisk amerického výrobce za tři měsíce do konce prosince stoupl o 11,4 procenta na 22,24 miliardy dolarů (509 miliard korun).

Zisk na akcii činil 4,99 dolaru, zatímco očekávání hovořila o hodnotě kolem 4,54 dolaru na akcii. Výnosy se zvýšily o devět procent na 91,8 miliardy dolarů, analytici počítali s výnosy jen 88,5 miliardy dolarů.

Ve druhém fiskálním čtvrtletí firma očekává výnosy v rozmezí 63 miliard až 67 miliard dolarů, což je více než předpokládají analytici. To ukazuje, že firma věří v silnou poptávku po svých produktech i v období, které je obvykle nejslabším v roce.

Výnosy divize služeb, která zahrnuje iCloud či Apple TV+, stouply o 17 procent na 12,7 miliardy dolarů, zaostaly však za očekáváním. Tržby z prodeje iPhonů stouply o osm procent na 55,97 miliardy dolarů, hlavně díky novým modelům. Firmě se tak podařilo zastavit rok trvající trend poklesu tržeb z prodeje iPhonů.

Tržby z prodeje dalších produktů, včetně sluchátek AirPods či hodinek Apple Watch, stouply o 37 procent na deset miliard USD. Generální ředitel Tim Cook upozornil, že poptávka po těchto produktech je vysoká a Applu se ji nedaří uspokojit.

Cena akcií Applu se od minulého roku, kdy Cook varoval, že firma zřejmě nesplní své finanční cíle stanovené pro největší prodejní čtvrtletí fiskálního roku 2019, více než zdvojnásobila. Apple od loňského roku snížil ceny v Číně, která je jedním z jeho nejdůležitějších trhů, aby zde oživil tržby. Společnost se také snaží prosadit v placených službách, loni spolu s bankou Goldman Sachs představila kreditní kartu a nabídla předplatné pro televizní a herní služby. V reakci na dnešní výsledky akcie firmy po oficiálním uzavření trhu rostou, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah