iPhone má být dostupnější, Apple chystá nový levný model | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Apple začne nový levný iPhone vyrábět v únoru, cena má spadnout pod deset tisíc

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Dodavatelé Applu finišují s přípravami na zahájení výroby nového, dostupnějšího modelu mobilního telefonu iPhone. Sériová produkce by měla odstartovat v únoru, uvádějí zdroje agentury Bloomberg.

Brzy po spuštění výroby bude následovat oficiální představení přístroje. Podle jednoho ze zdrojů Bloombergu, který má k dispozici harmonogram uvedení telefonu na trh, bude přístroj odhalen v březnu. Montáž si mezi sebe rozdělí tři tchaj-wanské společnosti Hon Hai Precision Industry, Pagetron Corp. a Wistron Corp.

Chystaný telefon bude prvním levnějším telefonem Applu od představení modelu iPhone SE v roce 2016. Měl by vypadat jako stále ještě prodávaný, ale již „výběhový“ iPhone 8. Ten se nyní v USA prodává za 449 dolarů, zatímco iPhone SE šel na trh s cenovkou 399 dolarů, tedy asi devět tisíc korun. V těchto mantinelech se pravděpodobně bude pohybovat i cena přicházející novinky, například podle magazínu Forbes bude cenovka při představení telefonu na horní hranici tohoto rozpětí.

Motorem světové ekonomiky nejsou firmy jako Google či Apple, ale ženy v domácnosti, tvrdí studie

Nový model bude pravděpodobně vybavený stejným výkonným procesorem jako stávající vlajková loď iPhone 11, přijde ale o některé funkce jako například biometrickou autentizaci. Nejspíš také bude osazený jen jedním hlavním objektivem fotoaparátu.

Levnější telefon v nabídce by měl zvýšit konkurenceschopnost Applu a rozvíjejících se trzích, především v Indii. iPhony jsou v druhé nejlidnatější zemi světa nepříliš úspěšné, drtí je konkurence ze strany výrazně levnějších telefonu vybavených operačním systémem Android.

Krypto-graf týdne: Kolik lidí vlastní bitcoin? Stále jich je o řád méně než uživatelů Apple Pay

Situace v zemi se ale začíná obracet. Zatímco v roce 2018 spadly prodeje iPhonů v Indii o 43 procent, loni Apple na tamním trhu výrazně zlevnil svůj model iPhone XR a výsledkem byl celoroční růst prodejů o šest procent.

Globálně se ale iPhonům stále nedaří. Ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku 2019, který končí v září, firma vykázala propad tržeb z prodejů mobilních telefonů o 9,2 procenta. Prodeje iPhonů přitom generují většinu příjmů americké společnosti. Apple doufá, že se mu tento negativní trend podaří letos zvrátit – a nový telefon by mu v tom měl výrazně pomoci.

Krypto-graf týdne: Tvůrci třetích nejcennějších digitálních mincí se jich přestávají zbavovat
Musk se přiblížil výplatě obřích bonusů. Můžou z něj udělat nejbohatšího muže světa
Nedržte hotovost, ale bitcoinu se vyhněte, vzkázal z Davosu miliardář Dalio
Nejméně od roku 1984. Export švýcarských hodinek do světa zažívá razantní úbyt

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!