ArcelorMittal prodělal na konci roku miliardu dolarů | E15.cz

ArcelorMittal prodělal na konci roku miliardu dolarů

ArcelorMittal
ArcelorMittal
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nadnárodní koncern ArcelorMittal utrpěl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu miliardu dolarů (více než 19 miliard korun). Za špatným hospodařením se odráží hlavně daňové platby a také náklady na restrukturalizaci, začátek letošního roku už firma vidí příznivěji. Management upozornil, že poptávku negativně poznamenaly obavy o evropskou ekonomiku.

Navzdory potížím se ale firma v celoroční bilanci dokázala udržet v zisku. Za celý loňský rok ArcelorMittal vytvořil čistý zisk 2,26 miliardy dolarů (asi 43,3 miliardy korun), což je proti roku 2010 pokles o více než 22 procent.

ArcelorMittal je největším výrobcem oceli na světě, působí v řadě zemí, včetně České republiky. Firma koncem loňského roku oznámila, že ve svých ostravských hutích propustí více než 600 lidí, což je zhruba deset procent zaměstnanců. Velká část jich mohla odejít s nadprůměrným odstupným, což se rovněž přechodně negativně odrazí v hospodaření podniku.

ArcelorMittal tak v závěru loňského roku hospodařil s větší ztrátou než o rok dříve. Ve čtvrtém čtvrtletí 2010 totiž ztráta dosáhla 780 milionů dolarů. V průběhu loňského roku se ale firma dostala i do zisku, například za první pololetí vydělala 2,6 miliardy dolarů.

Celkové tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 8,5 procenta na 22,45 miliardy dolarů (asi 430 miliard Kč). Snížily se ale ve srovnání se třetím čtvrtletím. Za celý rok ArcelorMittal utržil 93,97 miliardy dolarů (zhruba 1,8 bilionu Kč), což byl proti roku 2010 nárůst o více než 20 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah