Automobilka PSA kvůli brexitu hrozí přesunem britské továrny na kontinent | E15.cz

Automobilka PSA kvůli brexitu hrozí přesunem britské továrny na kontinent

ČTK

Francouzská automobilka PSA přesune veškerou výrobu z továrny v britském městě Ellesmere Port do kontinentální Evropy, pokud nebude závod v důsledku brexitu nadále ziskový. V rozhovoru pro list Financial Times to uvedl generální ředitel podniku Carlos Tavares.

Továrna Ellesmere Port vyrábí automobily značky Astra, společnost PSA ji získala v roce 2017 v rámci převzetí značek Opel a Vauxhall od amerického konkurenta General Motors.

Podle Tavarese by firma v případě neuspokojivé podoby brexitu vyráběla nové verze automobilů Astra v jižní Evropě. To by pravděpodobně vedlo k uzavření britského závodu, který zaměstnává více než tisíc lidí.

„Upřímně řečeno bych preferoval výrobu v Ellesemere Port. Ale pokud budou podmínky špatné a nebude možné vyrábět se ziskem, musím chránit zbytek společnosti,“ řekl Tavares. „Máme alternativu k Ellesmere Port,“ dodal.

Britská vláda se připravuje na brexit bez dohody. V novou nevěří

Generální ředitel britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Mike Hawes minulý týden nového premiéra Borise Johnsona varoval, že případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody představuje existenční riziko pro britský automobilový průmysl.

„Jsme vysoce integrováni s Evropou a brexit bez dohody by vedl k obrovským celním nákladům a k výpadkům, které by ohrozily výrobu,“ napsal Hawes v dopise premiérovi. „Brexit bez dohody představuje existenční hrozbu pro naše odvětví,“ dodal.

Některé významné automobilové společnosti už dříve varovaly před negativními dopady nových cel a vyšší administrativní zátěže v případě brexitu bez dohody. Americká automobilka Ford například v lednu uvedla, že pokud Spojené království opustí Evropskou unii bez dohody, mohlo by ji to stát až miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun).

Vladan Gallistl: Soumrak nad automobilkami

Dřívější údaje SMMT ukázaly, že investice do automobilového průmyslu v Británii se loni kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (16,7 miliardy korun). Výroba aut v Británii loni podle SMMT klesla o devět procent na pětileté minimum 1,52 milionu. Zaznamenala tak nejprudší pokles od hospodářské recese z let 2008 a 2009.

PROFIL: Triumf pana Brexita. Boris Johnson přesvědčil voliče navzdory porušenému slibu
Piloti letu Smartwings, který v Pardubicích přejel dráhu, porušili základní předpisy
Dva Češi se probojovali do stovky nejlepších hráčů Fortnite na světě. Stali se z nich milionáři
Síť heren a kasin miliardáře Periče zkrachovala. Firmu položila regulace hazardu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!