Babiš: Vláda by si měla zachovat kontrolu nad ropovody | E15.cz

Babiš: Vláda by si měla zachovat kontrolu nad ropovody

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká vláda by se neměla vzdávat kontroly nad strategicky důležitou infrastrukturou pro přepravu ropy a ropných produktů. Prohlásil to ministr financí Andrej Babiš na okraji společného jednání české a slovenské vlády ve Skalici.

Polská společnost PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem Unipetrolu kontrolujícího Českou rafinérskou, podle ministra navrhla spojení těchto svých aktivit v ČR se státními podniky pro přepravu ropy a ropných produktů Mero a Čepro. Babiš však tento plán nepodporuje, píše Reuters.

Babiš rovněž uvedl, že se bude snažit dosáhnout s PKN dohody, která by zajistila dlouhodobý provoz závodů České rafinérské. Ta je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Státní distributor paliv Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 tisíc metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejich kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost také provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah