Bakala odešel z prodělečné NWR, podíl převzali věřitelé | E15.cz

Bakala odešel z prodělečné NWR, podíl převzali věřitelé

Zdeněk Bakala při vstupu NWR na pražskou burzu
Zdeněk Bakala při vstupu NWR na pražskou burzu
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma CERCL Mining Holdings, která je většinovým akcionářem těžební společnosti New World Resources (NWR) a v níž má polovinu miliardář Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. Svůj podíl převedla na Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři mezinárodní investiční fondy. AHG drží 65 procent závazků NWR a nově i 60 procent hlasovacích práv. NWR se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy, loni prodělala šest miliard korun.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ oznámil mluvčí AHG Roman Pařík.

Z představenstva NWR i z vedení všech firem NWR Group v této souvislosti odchází také podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Končí rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po loňském Bakalově odchodu z vedení společnosti zaujal jeho místo.

Změny potvrdil i předseda šéf NWR Gareth Penny. „Pan Bakala a skupina BXR se rozhodli, že se nechtějí dále zapojovat do restrukturalizace společnosti,“ řekl Penny. Noví vlastníci podle něj vyjádřili ochotu firmě dále pomoci. Mimo jiné povolili NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet. Na konci března nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. Dosud musela firma držet minimálně 40 milionů eur.

„V důsledku tohoto všeho jsme získali pozitivní vyjádření od našich auditorů, že společnost bude i do následujících let pokračovat ve své činnosti,“ uvedl Penny. Firma podle něj uzavřela kapitolu, která se týkala minulosti OKD a otevřela kapitolu novou. Firma hodlá nadále pracovat na strategické revizi. „Pokusíme se nastavit takový proces, který povede k pozitivnímu výsledku restrukturalizace,“ řekl. „Bankrot či likvidace společnosti by byla opravdu špatná volba,“ dodal.

Změna akcionářské struktury NWR by podle analytika firmy Colosseum Františka Bostla mohla přinést naděje v jednání s českou vládou o zachování pracovních míst v dolech OKD, dceřiné firmy NWR. Noví majoritní akcionáři by totiž mohli začít prosazovat konstruktivnější zájmy.

„Zároveň jde o jasný důkaz zoufalého stavu společnosti, které bez vládní pomoci patrně dojde letos hotovost, a tím pádem bude nucena vyhlásit bankrot. Přesto, že jednání s vládou je klíčové, jde pouze o přechodné řešení, které by oddálilo nevyhnutelný konec společnosti,“ dodal Bostl.

Akcie NWR:

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) vláda počká na návrhy nového vlastníka. „My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou. Samozřejmě pro nás je prioritní řešit ta ohrožená pracovní místa našich horníků,“ komentoval dnes změnu vlastnické struktury NWR Babiš s tím, že schůzku s novými majiteli zatím domluvenou nemá.

Ministr průmyslu Jan Mládek poznamenal, že změna majitelů společnosti je závažná. „Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD,“ uvedl.

Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského je pro firmu pozitivní mimo jiné to, že získala vyjádření o udržitelnosti podniku, takzvaný Going Concern - tedy potvrzení o fungování v následujících měsících. „Pro OKD z toho konkrétně vyplývá úkol připravit ekonomicky udržitelný podnikatelský plán se zaměřením na roky 2016 a 2017. Jeho součástí se stane i příprava a zodpovědné řešení Dolu Paskov,“ uvedl Čelechovský.

Ad Hoc Group tvoří společnosti Ashmore Investment Management, M&G Investment Management a Gramercy Funds Management. Jde o dlouhodobé investory, kteří již podle Paříka investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR.

Velké mezinárodní fondy
Ashmore Group je velký mezinárodní investiční fond, specializuje se na akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Vznikl v roce 1992, jeho vedení sídlí v Londýně, v čele stojí Peter Gibbs. Celková hodnota spravovaných aktiv na konci roku 2014 činila 63,7 miliardy dolarů (1565 miliard korun).
Investiční společnost Gramercy Funds Management byla založena v roce 1998 s cílem využít investičních příležitostí na rozvíjejících se trzích a investorům se snaží poskytnout vyšší návratnost rizikových investic. Sídlí v americkém městě Greenwich ve státě Connecticut, ale kanceláře má také v Londýně, Hongkongu, Singapuru nebo Mexico City. Investiční společnost M&G Investment Management má celosvětově přes 1500 zaměstnanců a založena byla již v roce 1931.

Jako příklad dlouhodobé podpory OKD, prostřednictvím NWR, ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy korun zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o dvě miliardy Kč (75 milionů eur) a poskytnutím nových úvěrů ve výši 950 milionů Kč (35 milionů eur) při refinancování firmy v roce 2014. „Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu,“ dodal Pařík.

Podle něho jsou členy skupiny AHG mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. „Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD,“ řekl.

Loňský odchod z představenstva

Bakala opustil představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě, nadále mu však patřil poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining.

Ta v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl 50,5 procenta v NWR na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

Šestimiliardová ztráta

NWR dnes také sdělila, že loni meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun) z předloňského prodělku 21 milionů eur. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur.

Podniku loni také klesla produkce i prodej uhlí. Vytěžil osm milionů tun uhlí, zatímco v roce 2014 to bylo 8,6 milionu tun. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun. Průměrná cena koksovatelného uhlí pro zákazníky loni činila 90 eur za tunu, meziročně tak byla vyšší o šest procent. Naopak u energetického uhlí klesla o sedm procent na 50 eur za tunu.

Chybí hotovost

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Analytici navíc upozorňují na to, že NWR chybí hlavně hotovost. Někteří z nich si myslí, že pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by jí letos hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí, pak by mohl hrozit úpadek firmy.

Podle zveřejněných výsledků měla firma na svých účtech ke konci loňského roku 86 milionů eur, v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun. O rok dříve byla její hotovost o 33 procent vyšší. Čistý dluh společnosti meziročně stoupl o šest procent na 298 milionů eur, tedy zhruba osm miliard korun.

Vizitky podnikatele Zdeňka Bakaly a společnosti NWR
Vizitka podnikatele Zdeňka Bakaly a společnosti New World Resources (NWR; Bakala oznámil, že z této firmy se rozhodl odejít):
Zdeněk Bakala (55)

Narodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980 až 1991 byl v emigraci v USA. Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA.

Pracoval mimo jiné v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991 až 1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.

Jeho manželkou je vítězka soutěže Miss Československo z roku 1991 Michaela Maláčová (44), se kterou má čtyři děti. Z předchozího manželství s Američankou Marguerit má syna.

Spoluzaložil a později jako generální ředitel a předseda představenstva vedl firmu Patria Finance (1994-2002), koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.

Bakala od srpna 2008 vlastní například většinový podíl ve vydavatelství Economia, které vydává například Hospodářské noviny, Ekonom či Respekt (ten ovládá už od roku 2006), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Bakala mimo jiné vlastní také profesionální cyklistickou stáj Etixx-Quick Step (dříve Omega Pharma-Quick Step).

V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD a v této černouhelné firmě byl angažován až do současnosti.

BXR Group, matka RPG Industries, podnikala v České republice a ve světě i v dalších oblastech, v ČR investovala do Českých radiokomunikací, výrobce antivirových programů AVG, firmy ETA či finanční společnosti Patria Finance.

Spolu s OKD získala BXR před lety i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR, spoluvlastněné Bakalou, například dopravní skupiny nebo firmy RPG Byty, pod níž spadá 45 tisíc bytů a je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Loni koupila RPG Byty lucemburská společnost Fondy Bydleni 2, transakci zabezpečuje mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital.

Už předloni Bakala oznámil, že z BXR Group odchází. Firma rozdělila svá aktiva, Bakala podle tisku získal mimo jiné nákladního železničního dopravce Advanced World Transport (loni převzala 80 procent firmy polská skupina PKP Cargo, transakce měl hodnotu 2,8 miliardy korun) či komerční nemovitosti. Firmy, jež za poloviční podíl v BXR získal, podle tisku vložil do BM Management, firmy spravující privátní aktiva manželů Bakalových (Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, Northline).

Předloni také prošla restrukturalizací skupina NWR, Bakalovi poté zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining (bývalé BXR Mining), která vlastní v NWR 50,5 procenta. CECRL Mining nyní ohlásila odchod z NWR. Už loni Bakala opustil představenstvo NWR.

Americký časopis Forbes Bakalu několikrát umístil na žebříček nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem přes miliardu dolarů. Loni z žebříčku vypadl.
New World Resources (NWR)
Je přední těžební firmou ve střední Evropě, sídlí v Amsterodamu, vznikla v roce 2005.

NWR vlastní těžební společnost OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR. Ta se ale zejména kvůli propadu světových cen uhlí potýká v posledních letech s těžkými problémy, situací se opakovaně zabývala i česká vláda.

V roce 2008 byly akcie NWR uvedeny na českou, polskou a londýnskou burzu, celkovým objemem se emise stala největším primárním úpisem českého kapitálového trhu. Akcie začínaly na úrovni 425,8 koruny za kus, za dva měsíce vzrostla jejich cena na 624 korun, o další čtyři měsíce později se ale hodnota propadla na úroveň 60 korun za kus. Později se ještě nakrátko vzpamatovaly, nyní se akcie obchodují za několik haléřů.

Firma se v roce 2013 propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy korun), předloni snížila ztrátu na 21 milionů eur (tehdy zhruba 576 milionů korun). Za rok 2015 firma vykázala 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). Tržby NWR loni klesly o sedm procent na 630 milionů eur (přibližně 17 miliard korun).

NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři. Dnes NWR uvedla že CERCL Mining Holdings převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele černouhelných dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah