Baťa, Komárek a Strnad. Kovosvit vlastnily různé generace podnikatelů, dnes firma jede na dvě směny | e15.cz

Baťa, Komárek a Strnad. Kovosvit vlastnily různé generace podnikatelů, dnes firma jede na dvě směny

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z největších zaměstnavatelů v jižních Čechách, strojírna a slévárna Kovosvit MAS, se vrací do zisku. Letos podnik prodá 340 obráběcích strojů a počítá s výdělkem padesáti milionů. Podniku, který založil Tomáš Baťa a nyní jej vlastní Michal Strnad, se nakonec i přes nedostatek pracovníků podařilo najet na dvousměnný provoz. Nahlédněte do jeho fungování prostřednictvím fotogalerie.

Slévárna se na výši loňského obratu 1,3 miliardy, který Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí vykázal, podílí zhruba z pětiny. Její nový ředitel Miroslav Chmiel plánuje zdvojnásobit produkci tvárné litiny, po které roste poptávka a podnik na ní dosahuje vyšších marží než u šedé litiny. Výrobu ale v letošním prvním čtvrtletí firmě komplikovala situace, který trápí prakticky celou českou ekonomiku: nedostatek pracovníků.

„Nyní již jedeme na dvě směny i ve střední formovně, ale bylo velmi náročné sehnat zaměstnance, kterých zde aktuálně pracuje 250. Učební obor slévač neexistuje přes dvacet let, tak musíme všechny nové pracovníky důkladně zaučovat. Když už se druhá směna začala rozjíždět, tak nastoupila chřipková epidemie,“ řekl Chmiel s tím, že nyní už vše funguje, jak má.

Slévárna počítá s obratem 330 milionů korun, čeká ji i dvacetimilionová investice. Slévači mají v plánu odlít 8500 tun litiny, zejména na západní trhy.

V relativně dobré kondici ale podnik nebyl vždy. Kovosvit MAS se pod vedením bývalého majitele Františka Komárka dostal v roce 2015 do finančních problémů a stál před krachem.

Od září roku 2016 jej ovládá společnost Industry Inovation, kterou vlastní průmyslník Michal Strnad. Ten současně vlastní holding Czechoslovak Group, který nedávno převzal od otce Jaroslava. Strojírny a slévárnu MAS v Sezimově Ústí založil roku 1939 Tomáš Baťa a primárně měly sloužit k výrobě strojů pro zlínský obuvnický průmysl koncernu Baťa.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery