Boeing a Embraer chtějí vytvořit společný podnik na menší letadla | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Boeing a Embraer chtějí vytvořit společný podnik na menší letadla

Boeing a Embraer chtějí vytvořit společný podnik na menší letadla
Boeing
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Americký výrobce letadel Boeing a brazilský Embraer podepsaly předběžnou dohodu o vytvoření společného podniku na výrobu letadel. Nová společnost bude zahrnovat veškeré aktivity v oblasti výroby komerčních letadel a služeb Embraeru a Boeing by v ní měl vlastnit 80procentní podíl. Boeing by se tak stal jedničkou ve výrobě menších osobních tryskových letadel, uvedla agentura Reuters.

Boeing do podniku vloží své aktivity v oblasti komerčního rozvoje, výroby, marketingu a služeb. Dohoda ohodnocuje aktivity Embraeru na 4,75 miliardy dolarů (105,5 miliardy korun). Hodnota podílu Boeingu by pak činila 3,8 miliardy dolarů.

Nový podnik také vytvoří silnější konkurenci programu letadel CSeries kanadského Bombardieru, na kterém se podílí Airbus, evropský konkurent Boeingu. Embraer a Bombardier jsou hlavními konkurenty na trhu letadel s kapacitou 70 až 130 míst a Embraer je třetím největším výrobce komerčních letadel na světě za Boeingem a Airbusem.

Přes Atlantik za dvě hodiny. Boeing představil projekt nadzvukového letadla

Obě dohody, tedy mezi Airbusem a Bombardier a mezi Boeingem a Embraerem, představují největší změnu na globálním leteckém trhu za několik desetiletí. Znamenají vznik nového duopolu, tedy situace, kdy na trhu existují dvě dominantní firmy s většinovým podílem na odbytu, a zavedení západní výrobci letadel díky nim výrazně posilují vůči novým hráčům na trhu, jako je například Čína, upozorňují analytici.

Boeing původně plánoval koupit Embraer. Jeho plán však brazilská vláda ze strategických důvodů odmítla, protože nechce, aby zahraniční společnost kontrolovala obrannou divizi Embraeru. Vláda má možnost veta při rozhodování o změnách majetkové kontroly ve firmě.

Soukromé nadzvukové letadlo pro boháče úspěšně prošlo prvními testy

Podle dohody by Embraer měl mít ve společném podniku podíl 20 procent, má mu však zůstat kontrola nad aktivitami v oblasti obranné techniky a firemních letadel. To by mohlo zmírnit obavy z vlivu USA na brazilské vojenské programy a umožnit schválení dohody.

Pokud dohodu včas schválí vláda, regulátoři a akcionáři, mohla by být dokončena na konci příštího roku, dodaly společnosti.

Airbus varuje odchodem z Británie, pokud se země nedohodne s EU

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!