Soukromé nadzvukové letadlo pro boháče úspěšně prošlo prvními testy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Soukromé nadzvukové letadlo pro boháče úspěšně prošlo prvními testy

Martin Jurča - VTM.cz

Z Londýna do New Yorku za pouhé tři hodiny? I takové věci slibuje nadzvukový letoun Spike S-512 od bostonské firmy Spike Aerospace. Prototyp SX-1.2 nedávno absolvoval sérii 7 krátkých letů, během kterých se testovala především aerodynamika a ovladatelnost.

Podle šéfa společnosti Vika Kachorii šlo o obrovský úspěch, který vývojářům poskytl daleko více cenných dat než předchozí experimenty ve větrném tunelu.

Spike S-512 by měl hravě vyvinout supersonickou rychlost Mach 1,6 (skoro 2000 km/h). Kromě značné úspory času nabídne také solidní doletovou vzdálenost. Po této stránce překonává i svého legendárního předchůdce – britsko-francouzský Concorde. 11400 kilometrů bude v pohodě stačit na cestu z Londýna do Hongkongu, Singapuru či Tokia.

Dotyčný americký letoun však není určen pro potřeby velkých aerolinek, ale spíše majetných jedinců, kterým nedělá problém za svůj vlastní nadzvukový bizjet (schopný pojmout až 18 pasažérů) zaplatit kolem 1,5 miliardy korun.

V Dubaji proběhl první test létajícího bezpilotního taxíku na elektriku

Spike Aerospace S-512 Supersonic Jet

Za povšimnutí rozhodně stojí i skutečnost, že tento futuristický dopravní prostředek nedisponuje žádnými okénky. Tím jen zajišťěna jak nižší hmotnost, tak menší odpor. Boháči ale o výhled nepřijdou. Boční stěny interiéru totiž budou pokryty tenkým displejem a několik mikrokamer na něj bude promítat záběry zvenku.

 

Soukromý letoun, na kterém pracují bývalí zaměstnanci NASA, Boeingu či Gulfstreamu, však má jednu vadu na kráse – aerodynamický třesk. Ten vzniká při překonání rychlosti zvuku a právě kvůli němu jsou v některých částech světa nadzvukové lety nad obydleným územím zakázány.

Pokud ho konstruktéři Spike Aerospace (nebo jiného podobného startupu) nedokážou eliminovat, tak budou nevojenská letadla moci využívat nadzvukovou rychlost pouze nad mořem/oceánem.

Kdo naváže na Concorde? Nadzvukové letectví se znovu vrací
Kellner investoval do proslulého hotelu
Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa
Tomáš Pitr udělal velký obchod v realitách
Čeští a slovenští tuneláři prorazili nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo

Autor: Martin Jurča - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!