Boeing letos zatím v zakázkách překonává Airbus | E15.cz

Boeing letos zatím v zakázkách překonává Airbus

Boeing letos zatím v zakázkách překonává Airbus
Poslední přípravy nových Dreamlinerů
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK
vrb

Americký výrobce letadel Boeing úspěšně vykročil do nového roku, ve kterém hodlá sesadit konkurenční evropskou firmu Airbus z pozice největšího výrobce letadel. Boeing získal v prvním čtvrtletí nové objednávky na 440 letadel, zatímco Airbus pouze na 100 letadel. Airbus se zároveň obává o osud některých zakázek kvůli sporu o evropské emisní povolenky.

Po odečtení zrušených objednávek Airbus získal v 1. čtvrtletí celkem 90 nových objednávek na letadla. V případě Boeingu počet „čistých“ objednávek činil 412.

Boeingu se podařilo těsně překonat Airbus i v počtu dodávek letadel. Airbus dodal ve čtvrtletí odběratelům 131 letadel, o deset procent více než před rokem. Boeing informoval, že jeho dodávky komerčních letadel stouply o 32 procent na 137 letadel. Dodávky jsou pro výrobce letadel důležité, protože většinu peněz za letadla získají až při jejich dodání.

Největší Airbus: desítky tisíc šroubů a ruční práce

Největší zájem je u obou výrobců o modely pro lety na středně dlouhé vzdálenosti. V případě Boeingu je tak nejprodávanějším modelem letoun 737 a u Airbusu A320. Nejvíce objednávek pak přichází z Asie, napsala agentura Reuters.

Boeing 737Boeing 737Autor: profimedia.cz
Boeing 737

Airbus překonal Boeing v prodeji v deseti z posledních 11 let. Airbus loni získal 1419 objednávek, což bylo vůbec nejvíc v historii letectví. Boeing přijal 805 objednávek na nová letadla.

Ohrozí Airbus spor o emisní povolenky?

Boeing a Airbus na leteckém výrobním trhu, který dosahuje zhruba 100 miliardového obratu ročně, jasně dominují. Obě firmy spoléhají stále více na zakázky z rychle rostoucích nových trhů.

Airbus A320Airbus A320Autor: profimedia.cz
Airbus A320

Evropskému Airbusu ale přidělává vrásky vyhrocující se spor EU s Čínou a dalšími zeměmi kvůli emisním povolenkám. Evropská komise požaduje, aby si povolenky kupovaly všechny světové aerolinky, jejichž letadla přistávají v zemích unie.

Airbus se obává, že by mohl o zakázky z Číny kvůli odvetným opatřením Pekingu přijít. Jak ale upozornila agentura Reuters, zakázka z Hong Kongu na 10 strojů A380 v zakázkové knize evropského výrobce zatím stále figuruje, i když právě ji označil Airbus za ohroženou.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!