Britové otestovali největší létající stroj na světě, vzducholoď Airlander poprvé vzlétla | E15.cz

Britové otestovali největší létající stroj na světě, vzducholoď Airlander poprvé vzlétla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letové schopnosti hybridní vzducholodi Airlander 10, která je považována za největší létající stroj na světě, poprvé prošly ostrým testem. Vzdušné plavidlo dlouhé 92 metrů, které v sobě kombinuje prvky vzducholodě a letadla, vzlétlo ve středu v centrální Anglii před zraky stovek zvědavců, kroužilo na nebi asi půl hodiny a opět bezpečně přistálo.

Vzducholoď, kterou britská společnost HybridAir Vehicles původně vyvíjela pro americkou armádu, je naplněná nehořlavým héliem. Vznášet se dokáže ve výšce až 4900 metrů, letět rychlostí až skoro 150 kilometrů v hodině a setrvat ve vzduchu až dva týdny.

„Je to velká britská inovace,“ pochvaloval si ředitel společnosti Stephen McGlennan, podle kterého si stroj najde mnoho zákazníků ve vojenském i civilním odvětví.

Vzducholoď unese deset tun nákladu. Obejde se bez rozjezdové dráhy potřebné pro letadla i bez pozemní asistence, kterou vyžadují klasické vzducholodě jištěné lany. Firma plánuje zvýšit svou konkurenceschopnost tím, že vyrobí ještě mohutnější stroj o nosnosti 50 tun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah