ČEPS v pololetí vydělal přes dvě miliardy. Zaměří se na posilování přenosové kapacity | E15.cz

ČEPS v pololetí vydělal přes dvě miliardy. Zaměří se na posilování přenosové kapacity

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 7,2 procenta na 2,3 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 14,9 procenta na 11,9 miliardy korun, oznámila to mluvčí společnosti Hana Klímová.

ČEPS uvedl, že od začátku ledna do konce června přenesl celkem 32 760 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 3,3 procenta více. „Objem přenesené elektrické energie je ovlivňován spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory, jako jsou klimatické podmínky či například mimořádné události v přenosové soustavě,“ sdělila firma.

Společnost podotkla, že pokračuje v investicích, při kterých se zaměřuje především na posilování přenosové kapacity vedení a modernizace stávajících prvků přenosové soustavy. Na konci července společnost dokončila rozdělení doposud nejdelšího téměř třísetkilometrového vedení zvláště vysokého napětí, které spojovalo rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji. Takzvané zaústění v délce 23 kilometrů do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu stálo asi 800 milionů korun.

„Projekt pomohl zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a rovněž posílil celou přenosovou soustavu České republiky. Mezi další přínosy patří zvýšení možností usměrnění toků výkonu v přenosové soustavě a stabilizace napětí v rozvodně Mírovka,“ uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba. Nejdelším vedením v české přenosové soustavě se nově stalo vedení z Hradce u Kadaně do Mírovky, dlouhé 209,6 kilometru.

K dalším významným investičním akciím realizovaným v letošním roce patří například výstavba nového vedení Přeštice - Vítkov, modernizace vedení Mírovka - Čebín a Krasíkov - Prosenice nebo výstavba nové rozvodny Vítkov, dodala firma.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 78 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah