České domácnosti si za energie připlatí, potvrdil ERÚ | E15.cz

České domácnosti si za energie připlatí, potvrdil ERÚ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny energií pro tuzemské domácnosti příští rok stoupnou. Trend potvrzuje aktuální oznámení Energetického regulačního úřadu, který část ceny stanovuje. Mluvčí úřadu Michal Kebort řekl, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 2,2 procenta. U plynu regulované ceny pro maloodběratele sice klesnou o 2,5 procenta, tvoří ale pouze zhruba čtvrtinu výsledné ceny. Růst zbývající části ceny, kterou určují sami dodavatelé, tak velmi pravděpodobně tento pokles převáží. Od příštího roku zdraží například E.ON, Bohemia Energy i MND.

Aktuální cenové rozhodnutí podepsali pouze tři z pěti členů rady ERÚ. Chybí podpis předsedy rady Vratislava Košťála a člena rady Rostislava Krejcara. Podle zdrojů jde o vyústění dlouhodobých sporů v radě.

U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny. Jsou v ní jak u elektřiny, tak u plynu zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Druhou část konečných cen určují dodavatelé.

Největší dodavatel elektřiny v ČR, společnost ČEZ, už minulý týden oznámil, že zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Navyšovat ceny některých produktů plánují i další prodejci. Důvodem jsou podle nich rostoucí velkoobchodní ceny.

„Regulované složky cen energií se v příštím roce změní minimálně, tj. o jednotky procent. Svou stabilitou tak alespoň částečně vykompenzují dopady prudkých výkyvů, které do koncových cen přenáší neregulovaná složka, jejíž výši stanoví dodavatelé na základě velkoobchodních tržních cen,“ uvedl dnes Kebort.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobují, činí nyní přes 53 eur (1376 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně více než o čtvrtinu na téměř 23 eur (597 korun) za MWh.

Na hladině velmi vysokého a vysokého napětí podle Keborta regulované ceny elektřiny klesnou o čtyři, respektive o 2,2 procenta. „V ceně za přenos a distribuci elektřiny se odráží rostoucí ceny silové elektřiny, které se projevují nárůstem nákladů na krytí ztrát. Významný dopad na cenu za přenos a distribuci elektřiny mají také investice do nových vedení a transformoven,“ uvedl dnes ředitel odboru regulace elektroenergetiky ERÚ Pavel Círek. Investice do energetických sítí v ČR budou podle úřadu příští rok činit 20,9 miliardy korun.

U plynu pak porostou regulované ceny pro velkoodběratele přibližně o půl procenta, sdělil Kebort. „Regulované ceny související s dodávkou plynu pro rok 2019 jsou významně ovlivněny především výší korekčních faktorů, které vznikly neočekávaně dlouhou zimou v minulém roce, a tím pádem zvýšenou spotřebou plynu. Provozovatelé plynárenských sítí z důvodu vyšší skutečné spotřeby plynu, než byla plánována, vybrali od zákazníků více prostředků, než bylo úřadem stanoveno,“ dodala ředitelka odboru regulace plynárenství ERÚ Petra Grigelová.

Část dodavatelů uvedla, že od Nového roku zvýší ceny svým zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny. U E.ON si tito klienti připlatí za elektřinu v průměru osm procent, u Bohemia Energy o osm až deset procent. Už dříve oznámil růst cen elektřiny o osm procent pro část zákazníků ČEZ. Společnost MND zdraží plyn. Dodavatelé odůvodňují krok růstem velkoobchodních cen.

Analytici: Někteří si připlatí o tisíce víc

Náklady na energie mohou v příštím roce vzrůst některým lidem až o několik tisíc korun ročně. Tvrdí to většina oslovených analytiků.

"Podle našich odhadů by měla cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce vzrůst tempem osm až deset procent, v případě plynu očekáváme méně výrazné zvýšení okolo pěti procent," řekl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Do vyšších cen silové elektřiny se podle něj promítají zejména rostoucí ceny uhlí, emisních povolenek a také odstávky některých jaderných elektráren. Trh s evropským zemním plynem pak může ovlivnit hrozící eskalace rusko-ukrajinské krize, dodal. Několik dodavatelů už zvýšení cen energií pro část zákazníků oznámilo. Odůvodnili to zvýšením velkoobchodních cen.

"Celkově si odběratelé v meziročním porovnání za elektřinu připlatí v rozmezí deseti až 15 procent, podle obchodníka a typu smlouvy. Ve vyúčtování, které bude domácnostem přicházet v polovině roku 2019, se ale tento nárůst ještě plně neprojeví, část spotřeby bude ještě účtována za staré nižší ceny. Dopad bude proto pozvolnější," uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah