Česko a dalších 11 zemí Evropy více propojí trhy s elektřinou | E15.cz

Česko a dalších 11 zemí Evropy více propojí trhy s elektřinou

Stožáry vysokého napětí
Stožáry vysokého napětí
• 
ZDROJ: Blazek Tomas/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvanáct evropských států, včetně České republiky, se dohodlo na užším propojení svých trhů s elektřinou. Země podepsaly politickou deklaraci o regionální spolupráci v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny v rámci evropského vnitřního trhu.

Kromě České republiky dohodu podepsaly Polsko, Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Norsko.

Regionální spolupráce se sousedními zeměmi je podle Evropské komise důležitým základním kamenem pro vytvoření energetické unie. Ta má zajistit nepřerušené dodávky energie a přijatelné ceny za dodávky pro spotřebitele.

Lepší koordinace energetických politik

Země se mimo jiné zavázaly k lepší koordinaci národních energetických politik, včetně zabezpečení dodávek, účinnějšího využívání současných elektrických sítí a zvýšení integrace obnovitelných zdrojů energie na vnitrostátních trzích, uvedla v prohlášení EK.

Země chtějí podpořit rozvoj jednotného trhu a zvýšit přeshraniční obchod s elektřinou. V případě potřeby budou podporovat rozšíření národních sítí a propojovacího vedení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.