Český průmysl se v listopadu vzpamatoval z říjnového propadu | E15.cz

Český průmysl se v listopadu vzpamatoval z říjnového propadu

Český průmysl po říjnovém poklesu v listopadu meziročně vzrostl
Český průmysl po říjnovém poklesu v listopadu meziročně vzrostl
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Český průmysl po říjnovém poklesu o téměř pět procent v listopadu meziročně vzrostl o 1,6 procenta. Šlo o druhý nejsilnější měsíc roku, uvedl Český statistický úřad. Zahranční obchod v listopadu vykázal první přebytek po pěti měsících.

Nejsilněji v listopadu posilovalo strojírenství, a to o 11,3 procenta. Výrazný růst vykazovalo například i potravinářství. Naopak automobilový průmysl opět zpomalil, v posledním sledovaném měsíci o sedm procent. „Jelikož konec zádrhelů v dodavatelských řetězcích ještě není v dohledu, automobilky budou pro průmysl nadále brzdou,“ uvedla Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

O výrazných 18,4 procenta se v listopadu meziročně propadl také dřevozpracující průmysl.

„Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Počet zaměstnanců v průmyslu se proti předloňskému listopadu nezměnil. Jejich průměrná hrubá mzda se ale zvýšila o 5,5 procenta.

Zahraniční obchod vykázal v listopadu po pěti měsících, kdy byl ve schodku, přebytek 5,7 miliardy korun. V meziročním srovnání byl však o 26,3 miliardy korun nižší. Bilanci nepříznivě ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli zdražení na světových trzích, naopak kladný vliv na ni měl meziročně větší přebytek obchodu s elektřinou a plynem. „Výsledek je milým překvapením, za kterým stojí výrazné zvýšení vývozu elektrické energie a odpadů," uvedla Horská.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery