Čeští podnikatelé plánují během mise se Zemanem uzavřít v Rusku kontrakty za miliardy korun | E15.cz

Čeští podnikatelé plánují během mise se Zemanem uzavřít v Rusku kontrakty za miliardy korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České firmy by během podnikatelské mise, která doprovodí návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Rusku, měly podepsat kontrakty v řádech miliard korun. Uvedl to dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se na organizaci mise podílí. Smlouvy o spolupráci by mělo podepsat devět firem, třeba společnost Brisk nebo Pragoimex.

Podnikatelská mise bude podle organizátorů největší v historii České republiky, zapojí se do ní přes 130 firem. Kromě dvou vládních airbusů proto bude pro přepravu delegace Zemana a podnikatelů pronajat další soukromý stroj. Asi dvacítka z ohlášených podnikatelů se do Ruska přepraví sama. Na přípravě cesty zástupců českých firem se podílí Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Podle Dlouhého v misi nechybí výrobci automobilů, traktorů i komponentů pro vlaky a metro. Zúčastní se i společnosti zabývající se opravou vrtulníků a letadel, dodávkami pro jadernou energetiku nebo lázeňskými službami. Zastoupení bude mí také finanční, potravinářský nebo textilní sektor. Firmy během mise podepíšou mnoho kontraktů v řádech miliard korun, uvedl Dlouhý.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková uvedla, že některé firmy mají již v Rusku rozjednané obchody a měly by příští týden podepisovat smlouvy o spolupráci. Firma Brisk Tábor má v plánu uzavřít smlouvu o rozšíření investic mezi ní a vládou Samarské oblasti.

Veličková poznamenala, že Brisk loni otevřel výrobu zapalovacích svíček ve městě Toljatti. "Za rok jich vyrobila a prodala téměř sedm milionů," podotkla. Svíčky od české firmy dnes používá v Rusku každý třetí až čtvrtý osobní automobil, dodala.

Další smlouvu chce podepsat firma Pragoimex. S Uralvagonzavodem chce spolupracovat na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltrasmaš v Jekatěrinburgu.

"Rusko bylo, je a bude zajímavé jak pro export, tak i pro finančně silné investory. Vybudovat v Rusku své výrobní kapacity není tak složité, je to otázka finančních možností. Problémem ovšem je své výrobky na ruském trhu prodat," poznamenal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. "Firmy, které budou chtít být na ruském trhu stabilní, budou muset vyrábět velmi kvalitní zboží," dodal.

Během cesty se uskuteční dva podnikatelské semináře, první v Moskvě, druhý v Jekatěrinburgu. Český prezident přijde na obě akce. Součástí mise jsou například zástupci firmy Zetor Tractors, GE Aviation Czech, Lázní Teplic v Čechách, stavební skupiny PSJ, Žďas nebo Škody JS.

Obchod s Ruskem omezily hospodářské sankce, které na Rusko a jeho některé představitele uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k bojům na východní Ukrajině. Zeman sankce dlouhodobě kritizuje, proti je podle Dlouhého i Hospodářská komora.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah