ČEZ a CVC plánují příští týden podat nabídky na plynárenskou síť GasNet, píše Reuters

GasNet

GasNet Zdroj: GasNet, s.r.o.

Polostátní energetická společnost ČEZ a soukromá investiční skupina CVC Capital plánují příští týden podat konkurenční nabídky na českou plynárenskou distribuční síť GasNet. Napsala to ve středu agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké jednání. Nabídky mají být podány do 26. ledna. ČEZ odmítl žádost e15 o komentář, finanční ředitel této energetické společnosti Martin Novák však už loni v rozhovoru s ČTK zájem podniku o distribuční síť potvrdil.

GasNet vlastní prostřednictvím firmy Czech Gas Network Investments (CGNI) konsorcium investorů vedené firmou Macquarie Asset Management (MAM). Do konsorcia dále patří British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners.

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území Česka kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů a má více než 2,3 milionu zákazníků. Na distribuci plynu v České republice má podíl osmdesát procent.

Zástupci firem MAM, ČEZ, CVC a GasNet se na dotaz agentury Reuters k transakci odmítli vyjádřit. Ředitel strategie a místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani již loni v srpnu ale uvedl, že firma je připravena podat nabídku, pokud bude proces formálně zahájen.

Ředitel Patria Corporate Finance Petr Dědeček v srpnu odhadl, že „cena společnosti může být lehce pod desetinásobkem provozního zisku EBITDA.“ Ten se u GasNetu pohybuje nad devíti miliardami korun.

Cenu GasNet může ovlivnit nově stanovená míra výnosnosti aktiv používaných energetickými společnostmi k regulované části jejich byznysu, tzv. WACC, o níž pro nové regulační období rozhodne Energetický regulační úřad. Hospodářské noviny nedávno uvedly, že distributoři plynu navrhují výrazně navýšení výnosnosti. To by zároveň zvýšilo prodejní cenu GasNetu. V zájmu potenciálních kupců tak naopak je, aby stanovená výnosnost byla co nejnižší.

Firmě GasNet předloni klesl čistý zisk na 1,89 miliardy korun, což je meziročně o 35 procent méně. Dalšími distributory plynu v Česku jsou EG.D ze skupiny E.ON v jižních Čechách a Pražská plynárenská distribuce v Praze.