ČEZ: Ficova slova snížila šance na podání nabídky na koupi SE | E15.cz

ČEZ: Ficova slova snížila šance na podání nabídky na koupi SE

Slovenské elektrárne vlastní například jadernou elektrárnu Mochovce
Slovenské elektrárne vlastní například jadernou elektrárnu Mochovce
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: IAEA Imagebank via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli rostoucímu sporu mezi slovenskou vládou a italskou společností Enel ohledně prodeje Slovenských elektráren (SE) se snižuje pravděpodobnost, že by český energetický podnik ČEZ podal nabídku na koupi většinového podílu v SE od Enelu. Agentuře Reuters to řekl člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani v reakci na nedávné vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica.

Enel přijímá nabídky na koupi svých 66 procent akcií v SE do 9. května a podle informovaných zdrojů by se měli přihlásit čtyři uchazeči včetně ČEZ. Fico ale v pátek řekl, že jeho vláda bude prodej “aktivně blokovat“. Fico na konci března uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern prodal svůj podíl v SE dřív, než firma dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny Mochovce.

Cyrani uvedl, že ČEZ se zatím definitivně nerozhodl, zda svou nabídku podá. Dodal ale, že kvůli Ficovým posledním vyjádřením je takový krok „mnohem méně pravděpodobný“. „Vždy jsme říkali, že chceme, aby jakoukoli transakci přijali oba akcionáři, tedy i slovenská vláda,“ řekl Cyrani, který v ČEZ řídí divizi strategie. Dodal, že ČEZ postoj Bratislavy chápe a respektuje jej.

Snaha vlády získat plnou kontrolu

Slovenská vláda v SE vlastní zbývajících 34 procent. Už dříve dala najevo, že by se mohla pokusit získat nad společností zpět plnou kontrolu. Bratislava se obává, že prodej většinového podílu by mohl způsobit zastavení dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur.

Mezi uchazeče o koupi podílu patří vedle ČEZ podle dostupných informací další česká firma Energetický a průmyslový holding. Dalšími potenciálními uchazeči jsou finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah