ČEZ se chce zbavit Počerad, kvůli sporu o uhlí | e15.cz

ČEZ se chce zbavit Počerad, kvůli sporu o uhlí

Elektrárna Počerady
Elektrárna Počerady
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ se chystá prodat tepelnou elektrárnu Počerady. Vyčlení ji za tímto účelem do samostatné dceřiné společnosti. Důvodem je spor s Czech Coalem o dodávkách uhlí pro Počerady od roku 2013. Firma o tom informovala na svých internetových stránkách.

ČEZ již založil dceřinou společnost Elektrárna Počerady a elektrárnu do ní chce převést do konce roku. Vyčlenění aktiv podléhá schválení valnou hromadou ČEZ.

Podle lednových spekulací se ale o prodeji znovu začalo jednat. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součástí bude i prodej Chvaletic, uvedl server Patria.

„Vyčlenění elektrárny Počerady umožní flexibilitu ve strategických jednáních o dodávkách paliva pro klasické elektrárny ČEZ s externími dodavateli pro období po roce 2012 a dovolí jeho případný prodej či směnu, pokud se k tomu vedení společnosti ČEZ rozhodne,“ uvedl ČEZ. O elektránu má zájem například společnost EPH.

ČEZ a Czech Coal vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší letos. Prodej elektrárny společnost naznačila již dříve. Mezi zájemce patří Czech Coal a také Energetický a průmyslový holding (EPH). „Nedomnívám se, že ČEZ je schopen za elektrárnu Počerady dostat její plnou cenu. Pokud ale bude zvažovat divestici, budeme prezentovat naši nabídku a věříme, že muže být úspěšná vůči konkurenční nabídce,“ uvedl ve čtvrtek na energetickém fóru šéf EPH Daniel Křetínský.

Počeradská elektrárna

Hnědouhelná elektrárna Počerady o výkonu tisíc megawattů se má do roku 2013 proměnit v duální energetický zdroj.Autor: ctk

Elektrárna Počerady provozuje pět bloků s instalovaným výkonem 5×200 megawattů. Do provozu byly jednotlivé bloky uváděny v letech 1970 - 1977, v 90. letech byla elektrárny odsířena a její provoz ekologizován. Ročně elektrárna vyrobí zhruba šest TWh elektřiny spalováním hnědého uhlí z pět kilometrů vzdáleného lomu Vršany.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery