Czech Coal obnovil jednání s ČEZ. Jde o koupi Počerad i Chvaletic | E15.cz

Czech Coal obnovil jednání s ČEZ. Jde o koupi Počerad i Chvaletic

Hnědouhelná elektrárna Počerady
Hnědouhelná elektrárna Počerady
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uhelná společnost Czech Coal jedná s energetickým gigantem ČEZ o koupi dvou elektráren. Již dříve se spekulovalo o prodeji elektrárny Počerady, nyní se jedná i o prodeji elektrárny Chvaletice. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Podle jejich zdroje začal majitel Czech Coal Pavel Tykač vyjednávat se šéfem ČEZ Danielem Benešem již v prosinci.

Obě společnosti vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší už letos. Již dříve existoval návrh, že buď Czech Coal koupí počeradskou elektrárnu, nebo ČEZ od Czech Coal důl. Poté si ovšem Czech Coal začal stěžovat u Evropské komise na údajné monopolistické praktiky ČEZ, ten následně žaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné za zmařený kontakt.

Nyní se ale znovu začalo jednat, deníku to bez dalších podrobností potvrdil Tykač i mluvčí ČEZ Eva Nováková. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součastí bude i prodej Chvaletic. To HN potvrdilo několik lidí blízkých vedení obou firem.

ČEZ chtěl Chvaletice, které jsou zásobovány ze Severočeských dolů, loni přenechat holdingu EPH. Nebyl ale ochoten připojit i smlouvu na uhlí a proto z obchodu sešlo. Nyní uvažuje dokonce o tom, že by elektrárnu za čtyři roky zavřel.

Uhlí potřebuje i EPH, Opatovice by mohly přijít o dodávky

Pokud by k mnohamiliardovému obchodu došlo a Czech Coal skutečně koupil Počerady i Chvaletice, vyvolalo by to několik dalších změn v české energetice. Společnost by Chvaletice mohla zásobovat pouze na úkor jiného z velkých zdrojů. To je hrozba zejména pro elektrárnu Opatovice, která patří EPH. Také tento kontrakt na dodávky uhlí brzy skončí a Czech Coal by mohl dodávky z mosteckých dolů přesměrovat právě do Chvaletic.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím a elektrickou energií. Dále ji tvoří těžební firmy Litvínovská uhelná a Vršanská uhelná a řada dalších obslužných společností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah