ČEZu hrozí v Rumunsku krach, pohledává přes dvě miliardy | E15.cz

ČEZu hrozí v Rumunsku krach, pohledává přes dvě miliardy

Český energetický gigant ČEZ obnovil výstavbu větrného parku na jihu Rumunska. Ilustrační foto.
Český energetický gigant ČEZ obnovil výstavbu větrného parku na jihu Rumunska. Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rumunské divizi české energetické skupiny ČEZ dluží tamní státní železniční společnost CFR ke konci července 330 milionů lei (1,89 miliardy korun). ČEZ proto dnes varoval, že mu tyto nesplacené účty můžou v Rumunsku omezit investice. Český energetický gigant na jihovýchodě země buduje pobřežní park větrných elektráren za 1,1 miliardy eur (26,7 miliardy korun). V Rumunsku je ČEZ dodavatelem i distributorem elektřiny.

CFR neplatí faktury dva roky, uvedl manažer rumunské pobočky ČEZ. Podle něj je celkový dluh železniční společnosti, včetně závazků u dalších dodavatelů energií, přibližně dvě miliardy eur.

Rumunská vláda uvádí, že na splacení dluhů pracuje a chystá reformu státních podniků, aby další dluhy nevytvářely. ČEZ věří, že se najde řešení rumunské situace do konce roku a že jeho tamní divize nebude nucena vyhlásit bankrot, napsala agentura Reuters.

Nesplacené faktury rumunských státních podniků představují pro oslabenou ekonomiku země jednu z největších překážek. Hospodářství země se jen ztěžka dostalo na začátku roku z recese, výrazný pokles rumunské ekonomiky přitom trval dva roky.

Rumunsko si kvůli hospodářskému oslabení vyjednalo zahraniční pomoc pět miliard eur. Její hlavní organizátor Mezinárodní měnový fond si jako hlavní podmínku této pomoci vynutil právě reformu zadlužených, neefektivních státních firem. Jejich nedoplatky mají nyní hodnotu zhruba 20 miliard lei.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.