Čína chce fúzemi vytvořit deset uhelných megafirem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čína chce fúzemi vytvořit deset uhelných megafirem

ČTK

Čína má v plánu vytvořit do konce desetiletí deset megaproducentů uhlí prostřednictvím fúzí a akvizic v odvětví. Plán je součástí boje vlády s nadměrnou kapacitou v odvětví, uvedl čínský list China Daily.

 

Náměstek ředitele Národního energetického úřadu Wang Siao-lin listu řekl, že Čína připravuje směrnice k vytvoření deseti nových gigantů. Každý z nich by měl mít roční kapacitu těžby více než 100 milionů tun. V Číně již nyní působí šest firem s kapacitou těžby nad 100 milionů tun.

Podle Čínského svazu obchodníků a distributorů uhlí vláda chce donutit těžařské regiony, aby v příštích dvou letech sloučily menší doly a zavřely ty, které neprojdou restrukturalizací. Restrukturalizaci budou muset podstoupit také velké státní doly, včetně největšího čínského producenta uhlí Shenhua Group.

Čína je nyní uprostřed programu, jehož cílem je boj s nadměrnou produkcí v uhelném sektoru, která způsobila propad cen. Cílem vlády je snížit do konce desetiletí kapacitu těžby o nejméně 500 milionů tun a menší doly zavřít nebo sloučit. V letošním roce mají skončit doly s kapacitou nejméně 150 milionů tun. Tyto snahy již přispěly od počátku roku ke zvýšení cen uhlí o více než čtvrtinu, napsala agentura Reuters.

Další Trumpova otočka: Čína už pro něj není měnovým manipulátorem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!