Čistý zisk ČEZ klesl téměř o třetinu, výsledky ale překonaly očekávání | E15.cz

Čistý zisk ČEZ klesl téměř o třetinu, výsledky ale překonaly očekávání

ČTK

Skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy. Firma rovněž oznámila, že představenstvo bude navrhovat dividendu za loňský rok 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 korun za akcii.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením roku (jde například o opravné položky k dlouhodobým aktivům a odpisy goodwillů), klesl také o 29 procent na 19,6 miliardy. Provozní zisk EBITDA se snížil o 11 procent na 58,1 miliardy.

Tyto výsledky překonaly očekávání, ve svém výhledu firma očekávala očištěný čistý zisk 18 miliard korun a EBITDA 56 miliard. Splnění těchto cílů předpokládali i analytici. V letošním roce očekává ČEZ provozní zisk EBITDA 52 miliard a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy 12 až 17 miliard korun.

Dukovany vyrobily nejméně elektřiny za 28 let, ČEZ prodělal pět miliard korun

Na loňskou výši provozního zisku působily negativně především nižší realizační ceny vyrobené elektřiny, z meziročního poklesu o sedm miliard způsobil pokles cen 6,1 miliardy korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že i přes pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se firmě podařilo v loňském roce navýšit o procento celkovou výrobu elektřiny. Zvýšila se výroba v uhelných a plynových zdrojích.

"Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektrárny Prunéřov," uvedl Beneš.

Ke zlepšení EBITDA o dvě miliardy oproti očekávání podle něj přispělo zejména úspěšné dokončení procesu získání certifikátů pro rumunské větrné farmy, výborné obchodní výsledky a optimální disponibilita výrobních zdrojů v závěru roku.

ČEZ sníží dividendu, investorům ale přinese nadprůměrný výnos

O návrhu dividendy rozhodlo představenstvo 20. března. Valné hromadě akcionářů bude navrhovat hrubou dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii, což odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy korun. Stát jako majoritní akcionář byl měl dostat 12,4 miliardy korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

České akcie letos budou díky dividendám vynášet, tvrdí analytici

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!