Co bude s General Electric? Čtěte čtyři scénáře budoucnosti padajícího obra

Budova společnosti General Electric v Praze

Budova společnosti General Electric v Praze Zdroj: Tomas Novak/Euro

Ještě před několika lety se mohlo jevit neuvěřitelně, že průmyslový gigant General Electric ztratí přes 200 miliard dolarů ze své rekordní hodnoty. Nakonec se to ale stalo realitou. Nyní se společnost potýká s velkými problémy a nejistou budoucnosti, agentura Bloomberg proto načrtává čtyři možné osudy firmy. 

Dramatický pokles hodnoty akcií General Electric děsí investory, kteří se obávají nejhoršího. Průmyslovou ikonu se aktuálně snaží zachránit nový generální ředitel Lawrence Culp, její možnosti se pohybují od dlouhotrvajícího boje o přežití až po rychlou cestu do propadliště dějin.

Scénář 1: Znovuzrození

Novému generálnímu řediteli se rychle podaří společnost přetvořit a zastavit pád ceny akcií. General Electric, kdysi nejhodnotnější nebankovní americká firma, se změní v menší, jednodušší a stabilnější společnost, která bude prodávat letecké proudové motory, zařízení na výrobu energie a větrné turbíny. Může se jí sice snížit růst příjmů a marže, ale na druhou stranu získat vyšší úvěrový rating a opětovně vyplácet dividendy, což by přilákalo zpět investory.

Hlavní výzva spočívá v zastavení problémů v energetické divizi, která vyrábí plynové turbíny. Společnost v této oblasti musela snížit ceny, aby získala objednávky poté, co zaostávala za společnostmi Siemens, Hitachi a Mitsubishi.

Scénář 2: Střední cesta

Culp by mohl dosáhnout stejných výsledků jako v prvním scénáři, ale až po dlouhé a vyčerpávající dřině, což si investoři nepřejí. Culpovi by se muselo podařit prodat aktiva tak, aby se vyrovnaly ztrátě zisků z prodeje a pomohly snížit dluh. To ale není snadné, protože kupující jsou s těžkou situací prodejce dobře obeznámeni.

Firma je aktuálně zatížena dluhem přesahujícím 100 miliard dolarů. Tři významné společnosti snížily její úvěrové hodnocení na pouhé tři úrovně nad spekulativní stupeň a dluhopisy firmy jsou již považovány za smetí, takže rychlost redukování dluhu na přijatelnou úroveň bude záviset na zvládnutí problému v energetické divizi a na tom, jak se bude dařit leteckému byznysu.

Scénář 3: Pád

Nikdo nepředpokládá, že General Electric nakonec padne, ale trh přesto ukázal, že na něm často nepřežijí ani zavedení giganti, což bylo možné vidět v případě banky Lehman Brothers a energetické společnosti Enron. Skupina General Motors, která se také ocitla v krizi, nakonec přežila jen díky finanční injekci od vlády Spojených států. Odborníci přesto nečekají, že by firma skončila v insolvenci.

GE ale letos ukázala dost negativních překvapení. V lednu oznámila poplatky ve výši 6,2 miliardy dolarů za dlouhodobé pojištění a patnáctimiliardový dluh ve svých pojistných rezervách, který musí doplatit do sedmi let. V říjnu navíc vykázala rekordní čistou ztrátu 22,8 miliard dolarů a snížila dividendy na jeden cent za akcii.

Scénář 4: Bílý rytíř

Ačkoli je General Electric jen stínem svých bývalých úspěchů, stále se jedná o obrovskou firmu. S tržní hodnotou 70 miliard dolarů by záchrana podniku vyžadovala velkého investora. V úvahu přichází například Warren Buffett, který společnosti poskytl nouzovou půjčku během finanční krize, ale nedávno oznámil, že o společnost zájem nemá. Nedá se naopak spoléhat ani na pomocnou ruku od vlády, ta je v tomto případě velice nepravděpodobná.

Existuje také možnost rozprodeje společnosti. GE už uvedla, že plánuje odštěpení svého zdravotního byznysu. Investory by podle Culpa mohl zajímat i korunovační klenot společnosti  letecká divize.