Čtvrtletní zisk ropné firmy Chevron prudce klesl kvůli levné ropě | E15.cz

Čtvrtletní zisk ropné firmy Chevron prudce klesl kvůli levné ropě

Chevron
Chevron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk amerického producenta ropy a plynu Chevron se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o více než dvě pětiny na 2,6 miliardy dolarů (63,5 miliardy Kč). Překonal však očekávání analytiků, protože negativní dopad poklesu cen ropy kompenzovaly dobré výsledky rafinérských aktivit a úsporná opatření.

„Dobrou věcí na prvním čtvrtletí je to, že už skončilo. Náklady se nyní budou dál snižovat, zatímco ceny ropy se pomalu zvyšují. Marže se díky tomu budou zlepšovat,“ řekl agentuře Reuters analytik ropného sektoru Fadel Gheit ze společnosti Oppenheimer.

Chevron je druhou největší ropnou společností ve Spojených státech po konkurentovi Exxon Mobil. Ten již ve čtvrtek ohlásil pokles čtvrtletního zisku o téměř polovinu na 4,9 miliardy dolarů. Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou. Například cena severomořské ropy Brent se letos v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň za téměř šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V současnosti se barel Brentu prodává za zhruba 66 dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah