Doosan v Jordánsku expanduje, dodá tam turbínu za stovky milionů

Provoz Doosan Škoda Power

Provoz Doosan Škoda Power Zdroj: ctk

Turbína Škody Doosan
2
Fotogalerie

Doosan Škoda Power dodá do Jordánska turbosoustrojí za stovky milionů korun. Zařízení o výkonu 70 megawattů půjde do paroplynové elektrárny Samra. Jde v krátké době o druhý projekt v Jordánském království. Loni v listopadu získala firma kontrakt na stejné zařízení o výkonu 183 MW do paroplynové elektrárny Zarqa.

Expedice strojů na stavbu plánuje podnik na polovinu letošního roku, uvedení elektrárny do komerčního provozu o rok později. "Základ dodávky pro čtvrtou etapu výstavby Samry tvoří moderní jednotělesová parní turbína," řekl manažer projektu Tomáš Winkler.

Přímým zákazníkem Doosan Škody Power je čínská společnost SEPCOIII Electric Power Construction Corporation, která zajišťuje výstavbu i vybavení projektu elektrárny. S Číňany plzeňská firma spolupracuje od ledna 2016, poprvé na dodávce dvou turbosoustrojí do ománského sultanátu. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny Samra je firma Samra Electric Power Company Jordan.

Důležitou referencí pro získání nových kontraktů byla podle Petříčkové turbína designu Škoda 135 MW, která je od roku 2011 v úspěšném provozu jordánské paroplynové elektrárny Al Qatrana.

Výroba plzeňské Doosan Škoda Power s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín trvale roste, i když světový energetický trh klesá. Předloňské tržby podniku s více než 1300 lidmi, který je od konce roku 2009 členem jihokorejské skupiny, přesáhly podle mezinárodních účetních standardů IFRS osm miliard korun, což bylo zhruba stejně jako v roce 2014. Zisk převýšil miliardu korun.