Ekonomika bez lidí ztrácí na tempu. Analytik: Část firem zvažuje přesun výroby z Česka | E15.cz

Ekonomika bez lidí ztrácí na tempu. Analytik: Část firem zvažuje přesun výroby z Česka

Ekonomika bez lidí ztrácí na tempu. Analytik: Část firem zvažuje přesun výroby z Česka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Hospodářský růst Česka stojí na útratách lidí a nově i firemních investicích.

Česká ekonomika ztrácí dech. Během druhého čtvrtletí podle statistiků povyrostla oproti loňsku o 2,3 procenta, což znamenalo nejpomalejší posun vpřed od zimy roku 2016. Statistické srovnání sice ovlivnil růstově nadmíru vydařený loňský rok, více ovšem i tak od domácího hospodářství očekávali vedle ekonomovů třeba i ministerstvo financí, nebo Česká národní banka. Šéfové firem zdůrazňují, že kde nejsou volní zaměstnanci, nemůže být ani kloudný růst. Údaj o růstu je prozatím jen předběžný, skutečné číslo se tak může ještě podstatně změnit oběma směry.

„Signály o chladnoucí poptávce už se v některých oborech objevují od počátku roku. Souvisejí hlavně s neplněním dodacích termínů zboží v posledním roce a útlumu v přílivu nových zakázek,“ uvádí šéf strojírenské firmy Atas elektromotory Otto Daněk. Problémy jsou podle něho dány především nedostatkem lidí. „Současný  stav považuji za dlouhodobě neudržitelný, neboť naši řidiči, skladníci a výrobní dělníci mají své fyzické limity a rezervy nemáme k dispozici,“ říká i šéf potravinářského gigantu Bidfood Bohumil Volf.

Česká ekonomika meziročně zpomalila růst na 2,3 procenta

Část firem tak prý již dnes zvažuje přesun části kapacit jinam. „Jednoduše do zemí nebo prostorů, kde lidi seženou snáz,“ říká i Tomáš Ervín Dombrovský, analytik personální firmy LMC provozující například portál Jobs.cz. Podle statistiků hnaly českou ekonomiku vzhůru zejména neutuchající útraty spotřebitelů živené růstem příjmů i rekordně nízkou nezaměstnaností. Z nedostatku lidí zoufalé firmy pak podle úřadu i více investují do nových technologií.

„Firmy investice do modernizace kapacit dlouho odkládaly. Jen tak ale budou schopné vyprodukovat více se stejným množstvím zaměstnanců, a být tak produktivnější,“ zdůrazňuje analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Pro letošek očekávají ekonomové zhruba o polovinu slabší výkon ekonomiky než v minulém roce. „Růst za celý rok 2018 se bude pohybovat v oblasti kolem tří procent,“ soudí ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Odbory jdou za hranici zdravého populismu, říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!