Elektrárnu EPH v Německu blokují aktivisté z Greenpeace, jsou tam i Češi | E15.cz

Elektrárnu EPH v Německu blokují aktivisté z Greenpeace, jsou tam i Češi

Protest Greenpeace před elektrárnou EPH
Protest Greenpeace před elektrárnou EPH
• 

ČTK

Aktivisté z ekologického hnutí Greenpeace včetně několika Čechů demonstrují v areálu německé uhelné elektrárny Deuben nedaleko Lipska, kterou skrze firmu Mibrag ovládá česká společnost EPH. Greenpeace považuje Deuben za nejstarší uhelnou elektrárnu v Německu.

Aktivisté podle prohlášení hnutí na komíně a před vchodem do elektrárny rozvinuli velké transparenty v němčině a angličtině s heslem „Uhlí zabíjí!“. Součástí jejich plánu byl mimo jiné i pokus o symbolické ucpání komínu obřím látkovým špuntem.

Dnešní protest souvisí i se záměrem EPH koupit od švédské státní společnosti Vattenfall hnědouhelné povrchové doly ve východním Německu. Zájem o těžbu v Lužici má mimo jiné i ČEZ. Greenpeace se chtěla tendru na prodej také zúčastnit, ale byla z něj vyloučena.

Zabíjení uhelnými emisemi

„Pokud EPH nemá zábrany provozovat 79 let starou elektrárnu v Deubenu, jak ohleduplně by asi postupoval v Lužici? Další desítky let by zabíjel uhelnými emisemi Němce i další obyvatele Evropy, ale v řádově vyšším měřítku,“ uvedl ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy. Hnutí se odvolává na studii vědců z univerzity ve Stuttgartu z roku 2013, podle které je elektrárna v Deubenu zodpovědná za předčasná úmrtí 22 lidí ročně.

Greenpeace nedemonstruje u této elektrárny poprvé. Asi před měsícem u ní v rámci protestu proti využívání hnědého uhlí vypustili černý balon znázorňující Zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.