Evropa potřebuje jednotný energetický trh, ne kartel kupců

Uzávěr plynovodu.

Uzávěr plynovodu. Zdroj: ctk

Evropská unie potřebuje vytvořit jednotný energetický trh, a nikoli kartel jednotlivých kupců, pokud se chce pokusit omezit závislost na ruském plynu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropy. Některé evropské státy ale za ruský plyn platí více než jiné.

Evropská komise zkoumá, zda by členské země na základě společných unijních pravidel mohly fungovat jako jediný nákupčí zemního plynu při obchodování s Ruskem.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vedl k tomu, že se úsilí v Evropě zaměřilo na snahu posílit unijní trh s energiemi. Tomu by měly napomoci lepší spojovací články mezi státy, díky kterým by bylo možné sdílet elektřinu či plyn a zajistit příznivější ceny.

„Aby EU získala co nejvíc z diverzifikace svých energetických zdrojů a pokročila směrem k energetické unii, musí lépe sdílet své zdroje na vnitřním energetickém trhu za účelem zlepšit jak energetickou bezpečnost, tak konkurenceschopnost svého průmyslu,“ uvedla výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová. „Budiž jasně řečeno: tato unie by neměla představovat kartel kupců,“ řekla.

Zdroj Euro

Rusko dodává zhruba třetinu celkového objemu plynu, který země EU spotřebovávají. Polovina ruských dodávek proudí přes Ukrajinu. Dominantní úloha Rusku zřejmě zůstane, EU však podle agentury Reuters může zlepšit bezpečnost svých dodávek a začlenit do systému i domácí energie z obnovitelných zdrojů.