Evropa zpomaluje: růst výroby v dubnu propadl | e15.cz

Evropa zpomaluje: růst výroby v dubnu propadl

Výroba pneumatik Goodyaer
Výroba pneumatik Goodyaer
• 
ZDROJ: Goodyear

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na silnější oživení si bude muset Evropa počkat minimálně do léta. Zatím růst výroby slábne, některé státy se dokonce meziročně propadají. Přesto ekonomové považují celkový růst produkce v EU i eurozóně o 0,4 procenta za pozivní signál

Tempo meziměsíčního růstu průmyslové výroby v Evropské unii i v zemích eurozóny v dubnu mírně zpomalilo. Statistický úřad Eurostat oznámil, že v EU se produkce zvýšila o 0,3 procenta a v eurozóně stoupla o 0,4 procenta. V březnu činil růst v obou případech 0,9 procenta. Údaje byly nicméně příznivější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters v průměru odhadovali, že produkce v eurozóně se v dubnu o 0,2 procenta snížila.

„Za dubnovým růstem stojí hlavně lepší výkon německého, ale i francouzského průmyslu. V Německu se výroba zvedla podle dat Eurostatu o 1,2 procenta, tažena investičním zbožím a zbožím běžné spotřeby. Francouzská průmyslová výroba stoupla o 2,3 procenta po předchozím poklesu. Zde byla podporou hlavně produkce aut a potravin,“ uvedl v komentáři server Patria.cz.

Růst průmyslové výroby v EU a euroz=oněAutor: Eurostat

V meziročním srovnání se průmyslová výroba v EU v dubnu propadla o 0,8 procenta a v zemích platících eurem klesla o 0,6 procenta. Nejvýraznější meziroční propad zaznamenal průmysl ve Finsku, kde pokles přesáhl deset procent. V Itálii se produkce snížila o 4,6 procenta v České republice o 3,4 procenta.

Evropská ekonomika se nadále potýká s negativními dopady dluhové krize. Evropská centrální banka (ECB) ve druhé polovině roku očekává v eurozóně postupné hospodářské oživování, upozorňuje však i na přetrvávající rizika. ECB minulý týden předpověděla, že v celém letošním roce ekonomika eurozóny klesne o 0,6 procenta.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery