Export ruského plynu do Evropy prudce roste, vytěží se ho i více | e15.cz

Export ruského plynu do Evropy prudce roste, vytěží se ho i více

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vývoz ruského plynu do Evropy a Turecka v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 15 procent na 51 miliard metrů krychlových. Oznámila to ruská plynárenská firma Gazprom, která má monopol na vývoz ruského plynu plynovody a Evropa je jejím hlavním trhem.

Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov agentuře TASS řekl, že za celý rok Gazprom očekává vyšší těžbu než loni. "Těžba by měla být vyšší než loni, protože první čtvrtletí bylo dobré," prohlásil. "Letos také Evropa spotřebovala více plynu; takže doufáme ve větší prodej," dodal.

V roce 2016 Gazprom zvýšil těžbu na 419,07 miliardy metrů krychlových. Vývoz do Evropy pak vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 179,3 miliardy metrů krychlových.

Loni v listopadu přitom Gazprom upravil svůj odhad těžby na rok 2016 na 409,8 miliardy metrů krychlových, což představovalo meziroční pokles o dvě procenta a proti předchozí předpovědi to bylo o devět procent méně.

Gazprom je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá asi 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah