Finanční divize Volkswagenu navzdory dieselgate zaznamenala rekordní zisky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Finanční divize Volkswagenu navzdory dieselgate zaznamenala rekordní zisky

ČTK

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně jako celá skupina. Provozní zisk divize se zvýšil o deset procent na 2,1 miliardy eur (56,8 miliardy korun), sdělil její šéf Frank Fiedler.

Finanční divize skupiny nabízí financování nákupů automobilů zákazníkům a prodejcům a zařizuje skupině bankovní a leasingové transakce. Letošní výsledek bude podle Fiedlera záviset na tom, jak z hlediska nákladů financování dopadne návrat Volkswagenu na dluhopisové trhy. Společnost právě dnes vydává svou první emisi dluhopisů po roce a půl od vypuknutí skandálu.

Provozní zisk celé skupiny Volkswagen loni vzrostl o 14 procent na rekordních 14,6 miliardy eur. Automobilka uvedla, že se jí podařilo vyrovnat se s náklady na skandál a že jejím cílem je výsledky hospodaření v letošním roce dál zlepšit. Upozornila ale na problémy své vlajkové značky VW, jejíž zisk se snížil.

Volkswagen vydá dluhopisy za pět miliard eur, poprvé od vypuknutí emisního skandálu

Tržby skupiny se loni zvýšily o 1,9 procenta na rekordních 217 miliard eur (5,9 bilionu korun). Čistý zisk dosáhl 5,14 miliardy eur po ztrátě 1,6 miliardy eur v roce 2015. Automobilka, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, loni dodala na trh rekordních 10,3 milionu aut a vystřídala japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu.

Volkswagen předloni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Skandál vedl k prudkému poklesu ceny akcií Volkswagenu a náklady spojené s jeho urovnáním tvrdě zasáhly hospodářské výsledky firmy, která se propadla do ztráty.

Takhle vypadají prémie, v Porsche dostane každý zaměstnanec 246 tisíc korun

Novinky Volkswagenu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!